Relaks po turecku

Hammam - to tajemniczo brzmiące słowo, które wywodzi się z Turcji, określa rytuał, dzięki któremu ciało i zmysły odzyskują równowagę, a skóra staje się jedwabiście gładka. Dalekowschodnie łaźnie oddzielają szarą, przytłaczającą rzeczywistość od świata magii i orientalnych doznań. Ten rodzaj relaksu od pewnego czasu dostępny jest także dla nas.

Autor

Aneta Dolega

Hammam - to tajemniczo brzmiące słowo, które wywodzi się z Turcji, określa rytuał, dzięki któremu ciało i zmysły odzyskują równowagę, a skóra staje się jedwabiście gładka. Dalekowschodnie łaźnie oddzielają szarą, przytłaczającą rzeczywistość od świata magii i orientalnych doznań. Ten rodzaj relaksu od pewnego czasu dostępny jest także dla nas.

- Rytuał Hamman bazujący na filozofii wywodzącej się z Orientu zapewnia odnowę ducha i ciała i choć liczy sobie wieki, nie stracił do dnia dzisiejszego na wartości - mówi Beata Krawętkowska z Baltica Wellness & SPA - Pobyt w łaźni nie służy jedynie celom kosmetycznym, jest to również miejsce towarzyskich spotkań, a także sposób na przyjemny wieczór we dwoje. W krajach takich jak Turcja czy Maroko hammamy po dziś dzień są stałym elementem krajobrazu i kultury.

Ceremoniał Hamman rozpoczyna się, na wzór tureckich łaźni, pobytem w gorącej Strefie Wellness (sauna, łaźnie: parowa, osmańska i aromatyczna, jacuzzi, natryski wrażeń, grota śnieżna). Na tym etapie, poprzez wysokie saunowe temperatury i wilgoć ciało przygotowywane jest do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. - Sesje w saunie i łaźniach powodują zmiękczenie naskórka, przyspieszenie cyrkulacji krwi. - wymienia Beata Krawętkowska. - Oprócz tego mają znaczący wpływ na układ oddechowy oraz wpływają na oczyszczanie się organizmu z toksyn.

Po relaksującym pobycie w Strefie Wellness następuje kolejna faza zabiegu - marokański peeling  Rassoul.

- To unikalny zabieg oczyszczający i rewitalizujący - kontynuuje Krawętkowska. - Polega na nałożeniu na skórę glinki wydobywanej jedynie w Maroku. Glinka pod wpływem ciepła zaczyna się rozpływać na ciele. Delikatnie rozcierając ją na dłoniach, stopach, dekolcie otrzymujemy efekt peelingu całego ciała. Dzięki zawartości takich minerałów jak: krzem, potas, magnez, cynk, miedź i żelazo, odżywia, delikatnie oczyszcza ciało, wchłania toksyny, ujędrnia, wygładza i zwęża rozszerzone pory.

- Podobnie jak mydło z oliwek, jest całkowicie naturalna, pozbawiona substancji zapachowych i chemicznych, może być więc stosowana przez osoby o wrażliwej skórze – dodaje.

Zwieńczeniem ceremoniału Hamman jest oczyszczający masaż pianą oraz naniesienie na ciało odżywczych olejków.

Prestiż  
Czerwiec 2013