Wakacje na jachcie - Mateusz Kusznierewicz

Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal, gdy szumi szumi woda... . To słowa znanej piosenki Ireny Santor, którą słyszałem setki razy i na której się wychowałem. Przyjemność towarzyszącą przebywaniu na jachcie można wyrazić na wiele sposobów. Dźwięki i słowa czynią to równie dobrze. 

Autor

Mateusz Kusznierewicz

Muzyk ze mnie słaby ale o wrażeniach z żeglowania mogę opowiadać godzinami. 

Szczególnie teraz, po zakończeniu kariery olimpijskiej oddaję się w pełni tej wolności, ciszy i spokojowi, kiedy wypływam swoim jachtem z gdańskiej mariny na Zatokę.

ŻEGLOWANIE DLA KAŻDEGO 

Za czasów kiedy prowadziłem kampanie olimpijskie do Atlanty, Sydney, Aten, Pekinu i Londynu, byłem tak skupiony na wyczynie i sportowym aspekcie żeglowania, że nie miałem wielu okazji delektować się wakacyjną formą żeglowania z punktu A do punktu B. Co więcej, nigdy nie doświadczyłem żeglarstwa kejowego, które wydawałoby się, jest zaprzeczeniem idei żeglarskiej i przez wielu uznawane za hańbę dla właściciela jachtu. A tu proszę, dzień a później i wieczór spędzony w marinie, bez wypłynięcia w morze okazał się być wyjątkowo przyjemny. Nawet dla takiego wilka morskiego jak ja. 

Żeglować może każdy. Jest to bardzo przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dla kobiet i mężczyzn, dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów. Na wybór akwenów do żeglowania też nie będziemy narzekać. Dwie trzecie naszej planety pokrywa woda – rzeki, jeziora, morza i oceany. W Polsce mamy dostęp i do pięknych jezior i do morza. Można żeglować w pojedynkę, w dwie osoby, trzy, pięć, dziesięć i więcej. 

JACHTEM PO JEZIORACH

Wybór jachtów też jest ogromny. Niektóre mają żagle a inne tylko motor. Te drugie mają przywilej żeglowania pod wiatr. Często bardzo przydatna opcja. Wystarczy jeden dzień żeby móc nacieszyć się przyjemnością żeglowania. Spędzenia tych kilku godzin na wodzie. W fajnym towarzystwie. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Większość osób, jeśli już się wybiera na żagle lub motorówkę, korzysta z wolnego weekendu. Nadszedł czas wakacji więc możemy pozwolić sobie na dłuższy urlop. Dlaczego nie spędzić go na jachcie? Tydzień, dwa tygodnie to idealny czas na piękny rejs. 

Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji mogę zaproponować sprawdzone i najlepsze rozwiązania. Otóż jeśli myślimy o żeglowaniu po jeziorach, na śródlądziu, szukajmy jachtu, którego długość nie przekroczy dziesięciu metrów. Będzie mógł pomieścić w komfortowych warunkach sześć osób w trzech kabinach. Jeśli będzie taka potrzeba to jedna, a nawet dwie osoby będą mogły spać dodatkowo w salonie, ale moim zdaniem sprawi to, że będzie nam brakowało przestrzeni i wygody. 

JACHTEM PO MORZACH I OCEANACH

Gdy myślimy o żeglowaniu po morzu, szukajmy jachtu nieco większego. Optymalnie żegluje się i mieszka na jednostkach o długości od 12 do 15 metrów. W trzech lub czterech kabinach popłyniemy w rejs w gronie sześciu do ośmiu osób. W obydwu przypadkach potrzebne będą uprawnienia żeglarskie przynajmniej jednego członka załogi. Patenty to jedno, a drugie to umiejętności. Jachty żaglowe i motorowe produkowane w dzisiejszych czasach są bardzo łatwe w użyciu. Do ich obsługi wystarczą dwie osoby z czego wystarczy, że tylko jedna będzie wytrawnym i doświadczonym żeglarzem. Reszta załogi na pewno będzie mogła pomóc przez co zabawy i atrakcji będzie podczas rejsu jeszcze więcej. 

Porównując koszty takiego rejsu wychodzi na to, że wynajem jachtu i koszty bieżące okazują się w przeliczeniu na osobę mniejsze niż np. wyjazd na narty albo nurkowanie. Otóż koszt na osobo-dzień podczas wakacji na wygodnym jachcie śródlądowym(sześć osób na pokładzie) wyniesie w okolicach 100-120 złotych. W przypadku wygodnego jachtu morskiego o jakim wspomniałem wcześniej będzie to już 400 złotych na dzień. Ale gdy na jachcie popłyniecie w osiem osób to cena będzie nawet o 100 zł niższa. 

Sezon w Polsce trwa w najlepsze więc warto go wykorzystać. Pamiętajcie, jednak że żeglować można przez okrągły rok. W różnych miejscach, na różnych akwenach. Odwiedzając piękne miejsca i zapierające dech w piersiach widoki. Namawiam do tej bardzo atrakcyjnej i przyjemnej formy wypoczynku i spędzania wolnego czasu. 

Ahoj przygodo!

 

Prestiż  
Lipiec 2013