Filharmonia jest kobietą…

Nowy sezon artystyczny Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie to dostojne jubileusze, ale przede wszystkim nowe kierownictwo muzyczne. Dyrektor Dorota Serwa powierzyła stanowisko Pierwszego Dyrygenta znakomitej Ewie Strusińskiej. 

Autor

Prestiż

Jubileuszowy, 60. sezon artystyczny Filharmonii  to jednocześnie 65 – lecie szczecińskiej orkiestry symfonicznej. Wiosną muzycy otrzymają wyjątkowy prezent - nową siedzibę. Jednak zanim  wprowadzą się do futurystycznej „góry lodowej”, zapraszają do dotychczasowej siedziby, przy placu Armii Krajowej. Co piątek, z kilkoma wyjątkami, na melomanów czekać będą muzyczne uniesienia spod kobiecej ręki, a dokładnie batuty. 

Ewa Strusińska pochodzi ze Stalowej Woli. Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, prowadząc koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów i festiwali, szczególnie ceni laury prestiżowego Konkursu Dyrygenckiego w niemieckim Bambergu. W Polsce pracowała z wieloma uznanymi orkiestrami symfonicznymi oraz operowymi, ze stołecznym Teatrem Wielkim - Operą Narodową na czele. Pracę w Szczecinie zaczęła z przysłowiowego wysokiego C, zapowiadając uparte dążenie do spełnienia swojego marzenia o Szczecinie, który na trwale zaistnieje na mapie filharmonii europejskich. 

Jej artystyczne fascynacje oraz wyczucie muzycznych gustów melomanów pozwoliły na stworzenie ambitnego, ciekawego i różnorodnego repertuaru. Obok kontynuacji projektu mozART, prezentacji muzyki różnych krajów, tym razem pod szyldem „Przewodnika melomana” (w I części sezonu: Francja, Włochy i Finlandia), usłyszymy utwory symfoniczne wielkich mistrzów, ale także muzykę  wielkich oper. Lżejszy repertuar to koncerty  muzyki filmowej, jeden z nich z kompozycjami i pod batutą Krzesimira Dębskiego. Będą także bardzo szczecińskie akcenty - koncert poświęcony Carlowi Loewe oraz projekt przygotowany we współpracy z przyszłym sąsiadem Centrum Dialogu Przełomy. 

Obszerny wywiad z Ewą Strusińską w listopadowym numerze Prestiżu. 

Prestiż  
Październik 2013