Ekspert radzi…

dr n. med. Piotr Zawodny lekarz medycyny estetycznej

Autor

Piotr Zawodny

Droga redakcjo, mam pytanie do waszego eksperta. Otóż problem dotyczy mojego męża, a pośrednio i mojej osoby. Przeraźliwie zgrzyta zębami podczas snu, niejednokrotnie budząc mnie tym dźwiękiem. Słyszałam, że można użyć w tym celu zastrzyków z botoksu. Proszę o informacje w tym temacie.

Nocne zgrzytanie zębami to objaw bruksizmu - dolegliwości związanej z nadmiernym napięciem mięśni żwaczy i mięśni skroniowych. Patologiczna aktywność tych mięśni wyzwala się w skutek zwiększonego stresu bądź predyspozycji osoby do takiego rozładowywania emocji. Proces ten często jest niekontrolowany, a jedynym objawem nocnego zgrzytania, dostrzegalnym przez pacjenta może być poranny ból głowy, ból mięśni twarzy, stawu skroniowo - żuchwowego lub uszkodzenie powierzchni żujących zębów. Schorzenie to prócz zakłócania snu partnerowi niesie za sobą pogorszenie stanu uzębienia, jak również wiąże się ze zmianą rysów twarzy (twarz staje się kwadratowa, z silnie zarysowaną linią żuchwy). Szereg problemów związanych z bruksizmem można zminimalizować bądź wyeliminować toksyną botulinową. Proces leczenia polega na miejscowym ostrzykiwaniu nadmiernie napiętych mięśni żwaczy toksyną botulinową. Relaksacja tych mięśni ogranicza zgrzytanie. Zabieg jest małoinwazyjny, bezpieczny i prawie bezbolesny. Pacjent odczuwa ulgę już po 5-10 dniach po wykonaniu zabiegu, a efekt utrzymuje się ok. 6 miesięcy. Regularne powtarzanie zabiegu może doprowadzić do ustąpienia problemu. Pacjent odzwyczaja się od nawyku, obniża się napięcie mięśni, a twarz wysmukla się, odzyskuje łagodne rysy.


Witam! Jestem po intensywnej kuracji odchudzającej. Niestety problem nadal mi doskwiera. Nie mogę pozbyć się tkanki tłuszczowej umieszczonej powyżej kolana. Czy istnieją metody usunięcia jej?

Bezpieczną, skuteczną i w pełni kontrolowaną metodą pozbycia się nadmiaru miejscowej tkanki tłuszczowej jest np. mikroliposukcja Body Jet. Fałd nad kolanami jest szczególne trudny i oporny na  techniki likwidacji tkanki tłuszczowej. Obszar ten cechuje się obecnością licznych struktur włóknistych oraz chrzęstnych - budujących staw kolanowy, położonych tuż poniżej fałdu skórno - tłuszczowego, co znacznie ogranicza możliwość wyboru wśród wielu metod zabiegowych. Mikroliposukcję wodną Body Jet charakteryzuje niskie ryzyko powikłań z wysoką skutecznością i bezpieczeństwem pacjenta. Nie występuje tu proces szarpania tkanki tłuszczowej, a jedynie jej delikatnego wypłukiwania roztworem wodnym. Znacznie przyspiesza to proces rekonwalescencji i regeneracji tkanek, bez konieczności hospitalizacji pacjenta. Delikatna technika harmonijnego przesuwania kaniuli w tkance pozwala lekarzowi kontrolować ilość odsysanego tłuszczu - nadając kolanom pożądany kształt.

 

Jestem kobietą, która próbuje odzyskać figurę po ciąży. Ćwiczenia i dietę stosuję już od 10 miesięcy. Niestety pomimo ogromnej pracy włożonej w ten proces oraz determinacji nie mogę poradzić sobie z cellulitem na udach. Proszę o informację, czy można posiłkować się jakimiś zabiegami z kosmetologii, medycyny estetycznej.

Problemy z cellulitem to nie tylko kompleks estetyczny kobiet po ciąży. W dzisiejszych czasach sposób odżywiania oraz tryb życia przekłada się na stan naszego zdrowia oraz wyglądu. W terapii cellulitu, zarówno wodnego jak i tłuszczowego, ważne jest, aby pobudzić mikrokrążenie oraz usprawnić krążenie układu limfatycznego. Zintegrowane działanie masażu podciśnieniowego oraz karbosyterapii (iniekcyjnej terapii dwutlenkiem węgla) pomaga poprawić wygląd oraz funkcjonalność skóry oraz tkanki podskórnej.  Karboksyterapia, usprawniając mikrokrążenie przyniesie ulgę, zniweluje uczucie ciężkich nóg oraz wspomoże terapię dietetyczną. Zabiegiem pomocnym w walce z „pomarańczową skórką” jest również Exilis - połączenie radiofrekwencji oraz terapii ultradźwiękami. Wpływa on na metabolizm adipocytów, tym samym redukując cellulit oraz objętość tkanki tłuszczowej. Odrębną terapią powstałą z połączenia fal akustycznych oraz elektrycznych jest system Skin Shock. Działanie skoordynowanych fal uderzeniowych wpływa na eliminację złogów, poprawę napięcia skóry przez przemodelowanie kolagenu, wygładzenie „dołków” oraz napięcia mięśni w okolicy poddanej terapii. Wszystkie te zabiegi mają jeden cel - poprawę wyglądu ciała dotkniętego lipodystrofią tkanki podskórnej typu kobiecego. Różnice technologiczne między zabiegami pozwalają łączyć je ze sobą oraz lawinowo uderzyć w nękający problem. Skumulowanie różnorodnych bodźców szybciej i efektywniej pomoże w walce z cellulitem o wymarzoną figurę. Dobór terapii oraz łączenie zabiegów pomoże dostosować specjalista w zależności od rodzaju i stopnia problemu.

 

Panie Doktorze, na moim nosie oraz udach pojawiły się liczne „pajączki”. Czy jest skuteczna metoda na pozbycie się ich? Jak spośród dostępnych na rynku gabinetów wybrać sprawdzone i bezpieczne miejsce do przeprowadzenia zabiegu usunięcia szpecących „pajączków”?

Skuteczną i bezpieczną metodą na zmiany naczyniowe jest laseroterapia. Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą długością fali oraz energią emisji promieniowania. Ważne jest, aby wybierać gabinety posiadające urządzenia z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Istotny jest także wybór specjalisty. Lasery stosowane do zamykania rozszerzonych naczyń generują bardzo wysoką energię, osoba wykonująca zabieg powinna być przeszkolona, ponieważ nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może spowodować miejscowe oparzenia, często gojące się z pozostawieniem blizny. Doskonałe do tego typu zmian sprawdzają się lasery  Nd: YAG (1064 nm) oraz KTP (532 nm). Emitowana długość fali posiada najwyższe powinowactwo do hemoglobiny, co jest podstawą wysokiej skuteczność zabiegu. 

Prestiż  
Październik 2014