Świętuj Chiński Nowy Rok!

Dokładnie 18 lutego całe Chiny rozpoczną wielkie świętowanie. Będzie to odpowiednik naszego Sylwestra, bo dzień później w Państwie Środka wypada Nowy Rok. Możesz go obchodzić także w Szczecinie.

Autor

Karina Tessar

Nowy Rok w Azji nie ma stałego terminu, wypada zwykle w styczniu lub w lutym. Jest to najważniejsze święto, nie tylko w Chinach, ale też np. w Wietnamie, Singapurze, Hongkongu czy na Tajwanie. – Z tej okazji każdy, niezależnie czy ma blisko, czy daleko, jedzie do domu, do rodziny – informuje nas Yuanming Wang, właściciel szczecińskiej restauracji chińskiej Jin Du. Miasta są przystrojone podobnie jak u nas, w Polsce. Nie brakuje pokazów fajerwerków – w końcu ich wynalezienie zawdzięczamy właśnie Chińczykom. Ciekawostką jest zamykanie na ten czas fabryk, co powoduje pozytywne zmiany w środowisku. – Od razu widać niebieskie niebo, a powietrze jest bardziej świeże – dodaje Yuanming Wang.

Przysmakiem, który nabiera tego dnia specjalnego znaczenia, są chińskie ciasteczka z wróżbą. W warunkach domowych tradycja nakazuje jednak włożyć drobną monetę do jednego z pierogów. Potrawy różnią się bowiem w zależności od regionu, ale prawie wszyscy zajadają się w tym czasie pierogami o różnych nadzieniach. W Jin Du zjemy gotowane lub smażone pierożki z mięsem – jiaozi. Podstawą świątecznego menu są też ryby. Ryba, czyli „yu”, oznacza „zostanie”, zatem jeśli pojawi się na stole, w nowym roku nie zabraknie nam pieniędzy, zdrowia ani szczęścia. A że rybka lubi pływać, to święto nie obejdzie się też bez mocnej wódki z ryżu. Kiedyś miała 65-80%, obecnie serwuje się jej „łagodniejszą” wersję 40-60 %.

Chiński Nowy Rok nie może też obejść się bez horoskopu. Rozpoczyna się właśnie Rok Kozy. Co to oznacza? Spod tego znaku są ludzie urodzeni w latach: 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003 i 2015. Koza jest symbolem kultury, ale i pokoju. Jest to znak ludzi kreatywnych i artystów. Będzie to więc idealny czas, by puścić wodze fantazji i dać poszaleć wyobraźni. W końcu to od niej wszystko się zaczyna.