Nowe formy, nowy festiwal

MUSIC.DESIGN.FORM Festiwal to najnowsza inicjatywa szczecińskiej Filharmonii, impreza o międzynarodowym zasięgu. To niezwykle atrakcyjnie zapowiadające się wydarzenie, odbędzie się jesienią miedzy 19 a 23 września.

Autor

Aneta Dolega

W części muzycznej usłyszymy i zobaczymy takich, m.in. artystów jak Philip Glass, który wraz z muzykami Tim Fain zagra koncert pn. „An Evening of Chamber Music”.

Glass jest ikoną muzyki współczesnej, przedstawiciel nurtu minimalistycznego, dla muzyki jest tym samym czym Steven Spielberg dla kina czy Mario Testino dla fotografii modowej. Muzyka Amerykanina jest bowiem dla każdego, kto ma ucho i wykorzystuje je do „wychwytywania dźwięków”, pozwalających odpocząć i wprawić się w dobry nastrój. Był trzykrotnie nominowany do Oskara (za ścieżki dźwiękowe do filmów: „Kundun”, „Truman Show” i „Godziny”). Jest laureatem Złotego Globu (za ścieżkę dźwiękową do filmu „Truman Show”) i nagrody BAFTA za „Godziny”.

Obok niego na scenie Filharmonii, wystąpi Beardyman – brytyjski beatboxer, producent i kabareciarz, który swoje utwory tworzy na żywo w pomocą publiczności. BBC nazwała go „królem dźwięku i szafarzem bitu”, sam o sobie mówi, że jest „pseudo- didżejem”. Kolejna muzyczna gwiazda to skandynawski projekt Apparatjik. To awangardowa wersja synth-popowego brzmienia. W Szczecinie odbędzie się światowa prapremiera orkiestrowej wersji ich utworu pt.„Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historia o tej osobliwej kobiecie jej losie i samotności zostanie opowiedziana muzyczno-świetlnymi obrazami tworzonymi wspólnie przez grupę Apparatjik, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz Conchę Buikę - hiszpańską wokalistkę i kompozytorkę.

Na czas Festiwalu wnętrze Filharmonii zamieni się w galerię – wystawę mebli, wielkoformatowych zdjęć i designu, tworząc scenografię dla wszystkich festiwalowych wydarzeń. Będzie można obejrzeć m.in.: meble zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycznego modernizmu – Ludwiga Mies van der Rohe’a, wystawę fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera” oraz instalację interaktywną autorstwa grupy pan Generator.

MDF to także część wykładowa. Jednym z gości będzie prof. dr hab. Sabine Sanio, wykładowczyni na wydziale Dźwięku i Sztuk Sonicznych Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie, jedyna kobieta zajmująca się teorią i historią kultury audialnej na berlińskiej uczelni. Autorka licznych publikacji, a także audycji radiowych z zakresu teorii mediów i estetyki. Sanio wystąpi z wykładem zatytułowanym „Muzyka i sztuka: performatywność w sztuce i doznaniach estetycznych”. 

Przez pięć dni festiwalowych im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie miejscem, w którym dźwięk, światło, architektura i sztuka użytkowa zostaną scalone w jeden spójny przekaz artystyczny a wszystko za sprawą festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM.

Prestiż  
Czerwiec 2018