Życie od nowa

Andrzej Grudkowski przez 49 lat żył jako kobieta, chociaż czuł się mężczyzną. Miał odwagę żeby walczyć o swoją tożsamość. Formalne jest już mężczyzną. Przed nim proces zmiany płci, czyli wieloetapowe postępowanie chirurgiczne. W walce o nowe życie pomaga mu dr n. med. Andrzej Dmytrzak, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej Aesthetic Med, który zgodził się opowiedzieć o tym szczególnym przypadku.

Autor

Andrzej Dmytrzak

Transseksualizm jest chorobą, która dotyczy wielu ludzi i polega na braku akceptacji swojej płci. Czasami symptomy pojawiają się bardzo wcześnie już w okresie dojrzewania, a czasami nasilają się później w okresie pełnej dojrzałości. W przypadku tego  pacjenta   wątpliwości, a w konsekwencji pewność dotycząca nieakceptowania swojej  płci pojawiła się po założeniu rodziny i urodzeniu dziecka. 

W każdym przypadku pacjentów czeka bardzo długie leczenie i to przez wielu specjalistów. Postępowanie administracyjne polegające na zmianie nazwiska, dowodu osobistego, terapia hormonalna, ostatnim etapem jest wieloetapowe postępowanie chirurgiczne.

Niezależnie od czasu, w którym pojawiają się symptomy choroby pacjenci muszą osiągnąć wiek dojrzałości i dopiero wówczas mogą poddać się leczeniu, na które składa się leczenie hormonalne, terapia seksuologiczna, terapia psychologiczna lub psychiatryczna dopiero po tym czasie pacjenci mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o rozpatrzenie zmiany płci i co za tym idzie nazwiska. Są zdecydowani i bardzo zdeterminowani, aby zmienić  płeć, której nie akceptują. Postępowanie jest rozciągnięte w czasie, procesy przemiany hormonalnej i seksuologicznej muszą trwać i nie można ich przyśpieszyć.  Sąd rozpatruje wnioski po starannej analizie przypadków, gdyż decyzja jest nieodwracalna i nie ma możliwości cofnięcia skutków tych operacji.

Przypadek pacjenta operowanego w Aesthetic Med był nietypowy ze względów psychologicznych, dlatego, że decyzja o zmianie płci zapadła po urodzeniu dziecka. Sytuacja była wyjątkowo trudna z powodu więzi łączącej matkę z synem, która zdecydowała się zmienić płeć. 

Jak wytłumaczyć dziecku, że matka nie akceptuje siebie, nie czuje się wewnętrznie kobietą? Z pewnością był to trudny okres w życiu pacjenta i problemy związane z chorobą doprowadziły go do alkoholizmu i prób samobójczych. Tylko mądrość i miłość syna pomogły  pacjentowi przetrwać ten trudny okres. Pierwszy  etap tego typu operacji – amputację piersi – wykonujemy nieodpłatnie na oddziale 109 Szpitala Wojskowego i wbrew pozorom takich przypadków jest bardzo wiele.  Problem transseksualizmu jest  w Polsce bardzo duży, a placówek i lekarzy zajmujących się leczeniem tego schorzenia jest niewielu. W związku z tym oczekiwanie niestety wydłuża się. Wieloetapowy proces związany z zmianą płci, to kilka operacji wykonywanych przez różnych specjalistów: chirurgów, ginekologów i chirurgów plastyków. Każdy zabieg to trudna i rozległa operacja związana z ryzykiem powikłań pooperacyjnych, oraz długotrwałymi pobytami w szpitalu.

Zadziwiające jest jak łatwo pacjenci  transseksualni poddają się zabiegom operacyjnym, wręcz o nie proszą, a współpraca z lekarzami układa się znakomicie, wynika to z silnej emocjonalnej chęci spełnienia swoich marzeń. Po każdym zabiegu operacyjnym wykazują bardzo dużo cierpliwości, zrozumienia, drobiazgowo wypełniają polecenia lekarzy, są bardzo zdyscyplinowani.

Największą satysfakcją dla lekarzy jest szczęście pacjentów, którzy po wieloletnim leczeniu akceptują swoje ciało. Uczucie wdzięczności i szczęścia pozwala utrzymywać im kontakty z lekarzami, przez których byli leczeni.

 

Dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej, zajmujący się tą dziedziną ponad 20 lat, właściciel kliniki Aesthetic Med. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Francuskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Światowego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ISAPS), Światowego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej (IPRAS), Europejskiej Akademii Estetycznej, Europejskiej Szkoły Onkologii. Wiedzę zawodową poszerza uczestnicząc w światowych sympozjach organizowanych dla chirurgów plastyków, m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Austrii, USA, Brazylii. 

Prestiż  
Kwiecień 2015