Jak mówić, by nas słuchano Przedstawi coach Anna Turowska

Jak ognia boimy się wystąpień publicznych. Co zrobić, by niezależnie od rodzaju wystąpienia (przed zespołem współpracowników, na rozmowie kwalifikacyjnej, egzaminie) czuć się pewnie i przekazać merytorykę w najprostszy, a zarazem najciekawszy sposób? 

Autor

Prestiż

O to 7 rad, dzięki którym staniesz się lepszym mówcą

1. Zmień nastawienie

Jeśli na samą myśl o wystąpieniu czujesz stres to pracę nad wystąpieniami zacznij od swojego mentalnego wystąpienia. Każdy problem jest do rozwiązania, jeśli tylko wykonasz odpowiedniego rodzaju działania. Najlepszym sposobem jest oglądanie wystąpień innych mówców. Pamiętaj, że nikt nie rodzi się świetnym retorem. Jest to umiejętność, którą można wyćwiczyć. Im częściej będziesz występować przed publiką tym szybciej stres zmniejszy się, aż w końcu zniknie.

2. Przygotuj kilka dni wcześniej merytorykę swojego wystąpienia

Staraj się zrobić wszystko by nie zwiększyć poziomu stresu. Najprościej będzie, gdy kilka dni wcześniej przygotujesz szkic prezentacji, obeznasz się z tematem od ogółu do szczegółu i przygotujesz się do przemówienia. Dzięki takiemu działaniu poczujesz się pewniej i nie będziesz myśleć, że nie jesteś odpowiednio przygotowany.

3. Określ cel i grupę docelową

Twoje wystąpienie musi mieć cel, dlatego podczas układania treści prezentacji zadaj sobie pytanie „ Co chcesz przekazać swoim słuchaczom” dzięki temu skondensujesz merytorykę odpowiednio do opracowywanego zagadnienia. Określenie grupy docelowej pozwoli Tobie dobrać język prezentacji. Innym językiem będziesz przemawiać do grupy współpracowników natomiast innym do komisji egzaminacyjnej bądź szefostwa. Dobierz taki styl wypowiedzi by merytoryka, którą przekazujesz została przez wszystkich zapamiętana.

4. Sformułuj pytania do Twojej prezentacji, które mogą się pojawić

Kolejna rzecz, która pozwoli Tobie zmniejszyć stres podczas wystąpienia to zadanie sobie samemu pytań, które mogą paść z tłumu i przygotowanie na nie odpowiedzi. Postaraj się spisać 5 pytań, które Twoim zdaniem mogą zostać Tobie zadane. Jeśli się pojawią z pewnością udzielisz szczegółowej odpowiedzi.

5. Przećwicz swoje wystąpienie przed lustrem 

Najważniejsza rzecz to ćwiczenie przed Twoją ostateczną prezentacją. Zwróć uwagę na tembr głosu, wyraz twarzy. Zauważ, w którym momencie Twoje policzki stają się czerwone. Dzięki tej czynności masz możliwość osłuchania się z prezentowaną treścią i poprawy mimiki twarzy. Twój mózg zapamięta to ćwiczenie, spisz to, co chcesz zmienić na kartce papieru i przy następnym ćwiczeniu przed lustrem nie popełniaj wypisanych błędów. Dziesięciokrotne przećwiczenie wystąpienia przed lustrem sprawi, iż ukształtujesz w sobie nawyk pewności siebie.

6. Zaobserwuj ruchy, jakie wykonujesz podczas przemawiania.

Chcesz by to, co powiesz zostało należycie odebrane? Musisz, więc należycie się prezentować. Przygotowana merytoryka, dziesięciokrotne przećwiczenie wystąpienia wcześniej sprawią, że poczujesz się pewniej. Wzmocnić pewność siebie można poprzez własną postawę, ton głosu, kontakt wzrokowy z publicznością oraz częsty uśmiech. Wybierz 2-4 gestów, po których wykonaniu treść nabierze mocy. Gesty, które podkreślą wartość danej informacji. Wyeliminuj pocieranie rąk, patrzenie w sufit, czytanie z kartki. 

7. Pamiętaj o interakcji z publiką

Najważniejsza rzecz podczas trwania wystąpienia to interakcja z publicznością. Moderuj ton swojego głosu, zadawaj pytania osobom, które są odbiorcami w celu upewnienia się, że to co mówisz jest dla nich zrozumiałe.