Nowy wymiar stomatologii protetycznej

Dzisiejsza stomatologia estetyczna proponuje coraz mniej inwazyjne rozwiązania, spełniające oczekiwania współczesnego pacjenta. Niedoskonałości uśmiechu są często źródłem wielu kompleksów. Ciekawą propozycję mają eksperci specjalizujący się w protetyce małoinwazyjnej, o czym opowie dr n. med. Marcin Tutak z Kliniki Aesthetic Dent.

Autor

Prestiż

Słowo „protetyka” zwykle kojarzy się z ofertą kierowaną do osób starszych. Czy to jedyni pacjenci, którym dedykuje się takie leczenie?

Od wielu lat staram się oswajać pacjentów z nową definicją protetyki. W dzisiejszym czasach dbałość o uśmiech jest tym samym co troska o zdrowie, kondycję fizyczną, czy też piękny wygląd cery, paznokci i włosów. Pacjenci korzystający z dobrodziejstw protetyki nie mają konkretnego wieku, lecz indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Czym zatem różni się protetyka, którą pamiętamy od tej, która teraz króluje w gabinetach stomatologii estetycznej?

Dawniej ten rodzaj leczenia oznaczał zakładanie protez. Kojarzył się z widocznymi, mało estetycznymi metalowymi koronami i mostami. Wymagało to znacznego zniszczenia zębów. Obecnie, podejście do leczenia protetycznego zmieniło się całkowicie, a nacisk położono na ochronę struktury zęba. Pacjentom zgłaszającym się do naszej kliniki często proponuję rozwiązania małoinwazyjne np. w postaci licówek.

Czym jest licówka i co różni ją od dobrze znanej „korony”?

Pacjenci zadają mi podobne pytania. Porównuję wtedy licówkę do takiej „łuski”, która zrobiona jest z porcelany w kolorze dopasowanym do oczekiwań pacjenta. Jej grubość waha się w granicach od 0, 3 do 0, 8 mm, więc jest bardzo cienka i dyskretna. Korony natomiast stosuje się już tylko w przypadkach absolutnie koniecznych, np. gdy cały ząb jest zniszczony.

Jakiego efektu może spodziewać się pacjent, który zdecyduje się na zastosowanie licówek?

Licówka zdecydowanie polepsza wygląd zęba. Może zmienić jego kolor, zlikwidować trwałe przebarwienia lub ciemne, krępujące przestrzenie między zębami. Licówka jest też sposobem na przywrócenie kształtu łuku zębowego. Co więcej, możemy także wydłużyć zbyt krótkie zęby lub też poszerzyć te, które są zbyt wąskie. Dobrze wykonana licówka nadaje zębom piękny wygląd. Są one nie do odróżnienia od zębów naturalnych. Wszystko to osiągamy minimalnie  ingerując w strukturę zębów.

Czy ta obiecująca metoda zapewnia trwały efekt?

Licówka gwarantuje pacjentom nowy wymiar jakości. Przyjmuje się, że po 5 latach, aż 95% licówek jest w nienaruszonym stanie. Jeśli dodamy fakt, że tylko w minimalnym stopniu naruszamy strukturę zęba, korzyści z zastosowania licówki są niezaprzeczalne. Oczywiście trwałość licówki zależy od materiału z jakiego jest wykonana. Warto, aby pamiętać, że warunkiem koniecznym dla efektu końcowego jest precyzja lekarza protetyka. Stąd zaleca się korzystanie z usług specjalistów, posiadających nie tylko certyfikaty renomowanych firm i stowarzyszeń, ale także specjalizację w zakresie protetyki.