Dobro według Soyki

Rotary Club Szczecin Center oraz Stowarzyszenie SZTUKaTAK zapraszają na koncert charytatywny, którego celem jest zebranie środków finansowych na pomoc dzieciom uzdolnionym muzycznie. „Bo dobro zawsze w sercu gra!” to hasło przewodnie koncertu. 

Autor

Aneta Dolega

Jego gwiazdą będzie Soyka Trio, na czele którego stoi Stanisław Soyka, wybitny wokalista jazzowy i popowy, znakomity instrumentalista i kompozytor, jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. 

Autor słynnej „Tolerancji”, której tekst jest bardzo aktualny, na pytanie o to co w życiu jest najważniejsze, odpowiedział bez zastanowienia: – Najważniejsza jest miłość, ta ewangeliczna – przekonuje artysta. – Miłość bliźniego. Ona uczy przekraczać słabości i minimalizować nasze egoizmy. 

Podczas koncertu w Starej Rzeźni (17 września, godz.19) usłyszymy największe przeboje artysty ale również kompozycje z ostatniego albumu „Swing revisited”, który jest hołdem złożonym złotym czasom amerykańskiego swingu. Płytę tę Soyka nagrał ze skandynawskimi muzykami z Roger Berg Big Band. – Praca nad albumem jak to praca. Rozpoczęła się od fascynacji tematem, partnerami - w tym wypadku orkiestrą Rogera Berga - poprzez wybór repertuaru, próby i w końcu nagrania w studio – wymienia Soyka. – Moja miłość do jazzu nie przemija, zawsze się czułem z muzyką na swoim miejscu. Miałem pewnie trochę szczęścia, rozpoznając swoje powołanie we wczesnych latach. Odebrałem też wspaniałe wykształcenie pozwalające na swobodny rozwój mojej sztuki.

Stanisław Soyka niewątpliwie jest postacią wybitną i legendą polskiego jazzu. Mógłby spokojnie złożyć „broń” i pójść na artystyczną emeryturę. On jednak z pokorą tworzy dalej, nie poddając się coraz to nowszym modom, bo jak twierdzi nie ma czasu ani głowy na obserwowanie tego co dzieje się na polskiej scenie muzycznej. Wie tylko jedno: – Należy wymagać od siebie, choćby inni nie wymagali – przekonuje na koniec.

Prestiż magazyn szczeciński
8( 85)
Wrzesień'15