Festiwalowy zastrzyk energii

„Przeżyłem na pełnych emocjach trzy intensywne dni, obserwując, jak się bawicie, rozmawiacie, uśmiechacie, wzruszacie i ze zmęczenia zasypiacie na trawie... Organizowanie festiwalu to długi i trudny okres, który często przytłacza odpowiedzialnością i związany jest z dużym stresem. Jednak to, co dzieje się w jego trakcie, naprawdę rekompensuje cały ten wysiłek”.  

Autor

Aneta Dolega

Ten fragment wypowiedzi Artura Rojka, to naładowane emocjami i szczere podsumowanie OFF Festiwalu, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem. Ów skromny artysta i jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości w polskiej muzyce rockowej, zna festiwalowe życie z obu stron sceny. Po obu doskonale się sprawdza. Czy da się ponieść emocjom 19 września, kiedy w szczecińskich Azotach Arena wystartuje kolejny Festiwal Młodych Talentów – Nowa Energia? Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż jego występy zawsze wyciskają pot i łzy. Tym razem Artur Rojek zaśpiewa.

Impreza, która przyciąga najciekawszych aktualnie artystów, to dzieło Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Dyrektorem artystycznym Nowej Energii jest Katarzyna Nosowska, podobnie jak w przypadku Rojka, znająca festiwalowe życie na wylot. W wywiadzie, który udzieliła nam jakiś czas temu, opowiedziała m.in. o byciu na scenie: „Bardzo mi się podobało w czasie „Męskiego Grania” spotkanie z O.S.T.R.-ym, który powiedział, że „my jesteśmy utrzymankami publiczności” - to jest niesamowite uporządkowanie tego, czym my jesteśmy. Nie można zatem stawać przed ludźmi, którzy nas utrzymują, na których garnuszku jesteśmy i sadzić się, pysznić. Nie wolno tak, nie wolno się stawiać ponad ludźmi, szczególnie w takim zawodzie. Myślę, że artyści, którzy nie rozumieją tego, potem bardzo cierpią, bo ta wiedza i tak ich dopada. To jest dar spotkać się z ludźmi i coś do nich powiedzieć lub zaśpiewać”.

Nosowska w tym roku co prawda nie zaśpiewa, ale w Arenie pojawi się wspomniany przez nią O.S.T.R. Raper, skrzypek, świetny tekściarz i prawdziwy „kocur” sceniczny. Można się po nim spodziewać „petardy”, bo od lat wymyka się potocznie przyjętym ramom bycia hip-hopowcem. Obok niego na scenie pojawi się dama o wyjątkowym głosie - Joanna Prykowska ze swoim zespołem The Forests, która wyznała nam, że śpiewanie przed innymi było zawsze jej marzeniem: – Od wczesnych lat dzieciństwa wiedziałam, że chcę być piosenkarką. Stałam w łazience i śpiewałam przed lustrem albo otwierałam okno na podwórko i śpiewałam, darłam się. A publicznością byli sąsiedzi… 

Pozostałe „młode talenty” to tajemniczy projekt Bokka, rock’n’rolowa Agyness B.Marry i zwycięzca ubiegłorocznej edycji festiwalu – Stonkatank. Oprócz koncertów funkcjonować będzie Strefa Nowej Energii, gdzie będzie można spotkać artystów, obejrzeć wystawę plakatów muzycznych i najlepszych okładek płyt winylowych, a także wziąć udział w warsztatach Dj-skich. Szczegóły na: www.festiwalmlodychtalentow.pl.

Prestiż  
Wrzesień 2015