Ginekomastia (nie) męski problem

Idealny, pięknie wyrzeźbiony tors u panów to rzadkość. Nie wszyscy mężczyźni mogą pochwalić się figurą sportowca. Jeśli natura nie była łaskawa, wymaga to wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy na siłowni. Patrząc na męskie klatki piersiowe czasem zauważamy inne zjawisko – piersi, które kształtem przypominają te kobiece. W tym przypadku mamy do czynienia z ginekomastią.

Autor

prestiz

Wstydliwa przypadłość czy poważna choroba? - Ginekomastia to schorzenie dotyczące wyłącznie mężczyzn – tłumaczy dr Katarzyna Ostrowska–Clark, prowadząca prywatną praktykę chirurgii estetycznej Medimel. – Polega na nadmiernym powiększeniu sutka u mężczyzn w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej lub tłuszczowej. Gruczoł piersiowy ulega jednostronnemu lub obustronnemu powiększeniu, jest obrzmiały i może być bolesny. Ginekomastia często spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem sterydów czy uwarunkowaniami genetycznymi.

Gdy ginekomastia nie ma uchwytnej przyczyny, wtedy mowa o ginekomastii idiopatycznej. Inny rodzaj ginekomastii to odmiana patologiczna. Może być spowodowana m.in.: otyłością, nadczynnością tarczycy, chorobą wątroby, przewlekłą niewydolnością nerek, nowotworem jądra i działaniem leków. Istnieje także ginekomastia fizjologiczna zwana przejściową. Związana z okresem dojrzewania, spowodowana jest zwiększeniem stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu i powinna z czasem, po kilku miesiącach, samoistnie zaniknąć. Czasami ginekomastia może się utrwalić w związku z przerostem tkanki łącznej i tłuszczowej, stanowiąc poważny problem fizyczny i psychologiczny. 

– Młody mężczyzna z przerostem gruczołu piersiowego czuje się bardzo niekomfortowo. Zaczyna mieć rozterki i wątpić we własną męskość – wyjaśnia dr Ostrowska–Clark. – Wstydzi się rozbierać w miejscach publicznych, unika ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Znamy pacjentów, którzy przez to schorzenie utracili pracę, nie mogąc poradzić sobie z depresją. Obecność gruczołu piersiowego u mężczyzny może powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.

Zabieg usunięcia ginekomastii jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem operacyjnym u mężczyzn. W Europie, specjalizuje się w nim właśnie Medimel. 

– Po tym zabiegu klatka piersiowa mężczyzny wraca do męskich kształtów i nie ma śladu po „wstydliwym” schorzeniu – zapewnia dr Katarzyna Ostrowska–Clark, która jest jednym z lekarzy robiących najwięcej tego typu zabiegów. – Zabieg likwiduje nieestetyczne zmiany u mężczyzn i przywraca prawidłowy wygląd klatki piersiowej. 

Przed zabiegiem każdy pacjent, musi wykonać badania krwi oraz USG piersi. Chirurg może zalecić także konsultacje z endokrynologiem w celu wykluczenia chorób o podłożu hormonalnym. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest cukrzyca, skazy krwotoczne, aktywna choroba nowotworowa i zmiany zapalne w obrębie skóry. 

– Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym – mówi pani doktor. – Ginekomastię gruczołową operuje się najczęściej w cięciu około otoczkowym. Nadmiar gruczołu zostaje wycięty. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, metodą liposukcji usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej. Po operacji pacjentowi zakładany jest opatrunek i pas uciskowy na klatkę piersiową. Pacjent pozostaje w Gabinecie przez jedną noc w celu obserwacji. Szwy usuwane są po siedmiu dniach. Po upływie miesiąca pacjent może śmiało wrócić do pełnej aktywności fizycznej i w pełni cieszyć się ze swojego nowego wyglądu.

 

Katarzyna Ostrowska–Clark jest specjalistą chirurgii ogólnej, mając jednocześnie 16-letnie doświadczenie w chirurgii estetycznej. Wiele lat pracowała z najlepszymi specjalistami chirurgii plastycznej, a od 7 lat prowadzi własną praktykę chirurgiczną Medimel. Ponadto na koncie posiada staż podyplomowy w brytyjskim Southmead Hospital Bristol i roczny kontrakt jako chirurg ogólny w Causeway Hospital Coleraine. Była pracownikiem II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, aktualnie jest starszym asystentem na Oddziale Chirurgii Ogólnej 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Gabinet chirurgii estetycznej Medimel jest bardzo popularny wśród pacjentów z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. 

Prestiż magazyn szczeciński
8( 85)
Wrzesień'15
gajda