Implanty Stomatologiczne - fakty a mity

Implanty stomatologiczne wciąż kojarzą się z usługą luksusową, zarezerwowaną tylko dla nielicznych. Nic bardziej mylnego, gdyż zabieg ten dedykowany jest każdemu, kto pragnie przywrócić komfort życia. O faktach i mitach dotyczących zabiegów implantologicznych opowie dr hab. n. med. Katarzyna Sporniak-Tutak.

Autor

prestiz

galeria

Który z mitów, dotyczących implantów oceniłaby Pani jako najbardziej krzywdzący?

Każda nieprawdziwa dla pacjenta informacja na temat leczenia implantologicznego wypacza wiedzę na temat współczesnej stomatologii. Myślę, że najczęstszym nieporozumieniem jest nazywanie implantem korony, czyli tego widocznego skutku zabiegu implantologicznego. Pacjenci trafiający do naszej kliniki są nierzadko zdziwieni, gdy okazuje się, że “sławny” implant jest niewidoczny dla oka, a efekt końcowy zabiegu jest także w dużym stopniu uzależniony od doświadczenia i precyzji protetyka oraz technika, który wykonuje koronę. Faktem jest, że implanty są tytanowymi śrubami umieszczonymi w kości, na których dopiero osadza się korony lub mosty. To one decydują o naturalnym wyglądzie, doskonale imitując naturalny ząb. Mówiąc obrazowo, implant zastępuje korzeń zęba.

Skoro zabieg leczenia, czy odbudowy utraconego uzębienia z wykorzystaniem implantów wymaga współpracy wielu doświadczonych specjalistów, u kogo pacjent powinien szukać profesjonalnej porady lub konsultacji?

Profesjonalna konsultacja implantologiczna powinna być prowadzona przez lekarzy dwóch specjalności: chirurga stomatologicznego i protetyka. Co więcej, lekarze powinni na co dzień współpracować, gdyż to zapewni wzajemne zrozumienie i dopasowanie się do oczekiwań pacjenta. Jest to bardzo ważne, gdyż o sukcesie leczenia implantologicznego decyduje optymalne miejsce wprowadzenia implantu. Chirurg odpowiada za umieszczenie wszczepu w kości, natomiast protetyk za funkcjonowanie uzupełnienia przez wiele lat. Bardzo ważna jest ocena całości uzębienia, poprawności jego funkcjonowania, oceny współistniejących mostów i koron. Niezwrócenie uwagi przed wszczepieniem implantu na takie nieprawidłowości jak np. nieprawidłowy zgryz, czynią to leczenie wręcz bezsensownym. Rozległa wiedza z zakresu chirurgii i protetyki, poparta doświadczeniem klinicznym, gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo, długotrwałość efektów leczenia oraz zadowolenie z punktu widzenia estetyki.

Wygląda na to, że zabieg jest dość skomplikowany. Czy leczenie implantologiczne jest zatem całkowicie bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie jest właściwie kontynuacją poprzedniej. Jak wspominałam, leczenie implantologiczne jest metodą bardzo popularną i całkowicie bezpieczną o ile wykonują je lekarze posiadający doświadczenie w tym temacie. Taką wiedzę posiadają specjaliści protetyki i chirurgii stomatologicznej. Tylko oni posiadają wiedzę z zakresu implantologii, a także szeroką, popartą egzaminami państwowymi wiedzę chirurgiczną czy protetyczną, pozwalającą minimalizować powikłania, a jeśli już one wystąpią – umiejętnie sobie z nimi poradzić. Oczywiście zdarzają się też sytuacje nieskomplikowane, gdzie lekarz stomatolog niebędący chirurgiem czy protetykiem jest w stanie zrekonstruować utracony ząb za pomocą implantu. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancją powodzenia leczenia jest nie liczba certyfikatów po odbytych kilkugodzinnych kursach, lecz doświadczenie wynikające z wieloletniej pracy. W polskim ustawodawstwie nie ma specjalności lekarza implantologa. Osoby, które posługują się takim tytułem robią to po prostu bezprawnie.

Często słyszy się, że Pacjenci obawiają się o swój komfort zaraz po zabiegu. Czy leczenie z zastosowaniem implantów wyklucza pacjenta z codziennej pracy zawodowej?

To akurat nie jest mit i zawsze wyraźnie sugerujemy pacjentom, aby decydując się na wszczepienie implantu, na wszelki wypadek zarezerwowali sobie nieco czasu na odpoczynek po samym zabiegu, gdyż może pojawić się obrzęk i zasinienie części twarzy. W pierwszych dniach po zabiegu trzeba na pewno unikać wysiłku fizycznego. Pomijając natomiast walory estetyczne - praca biurowa raczej nie jest zabroniona. Przy sprawnie i dobrze wykonanym leczeniu, ogólnie samopoczucie jest dobre. Większość naszych Pacjentów jest wręcz mile zaskoczonych swoją kondycją po zabiegu. 

Pacjenci często boją się zabiegu ze względu na ból. Czy to kolejny mit, który towarzyszy tematowi wszczepiania implantów? 

Wszczepianie implantów nie jest bolesne, a przynajmniej nie powinno być zważywszy na to, jak zaawansowane są metody leczenia. Zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, czyli takim samym jakie stosuje się przy leczeniu czy usuwaniu zębów. W przypadku większej ilości wprowadzanych implantów czy rekonstrukcji kości zdarza się, że proponujemy naszym pacjentom wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Pozwala nam na to stała współpraca z anestezjologiem oraz zaplecze techniczne jakim dysponujemy. Także reasumując – w XXI wieku, pacjentowi nie ma prawa towarzyszyć ból podczas zabiegu. Co więcej, zapewnienie bezstresowego leczenia jest jednym z priorytetów naszej kliniki.

Wiemy już, czym tak naprawdę jest implant. Od czego zatem będzie zależał efekt naturalnego wyglądu koron osadzonych na implancie?

Po pierwsze, wpływ na to ma precyzja wykonania korony, czyli doświadczenie i kwalifikacje protetyka i współpracującego z nim technika. W naszej klinice ponad wszystko dbamy o jakość, na którą składa się także wygląd koron. Według mnie powinny maksymalnie dobrze imitować naturalny, ładny ząb. Tylko wtedy zabieg stomatologii estetycznej ma sens. Skończyły się bowiem czasy, kiedy to jedynym walorem zabiegu implantacji było wykonanie zębów na stałe umocowanych w jamie ustnej - czyli „niewyjmowanych”. Mamy tak rozwiniętą technikę, że jesteśmy w stanie zadbać także o estetykę wykonania. Jako ciekawostkę podam fakt, że współpracuje z nami technik, który posiada także kwalifikacje artysty plastyka.  Zapewnia to naszym pacjentom prawdziwie misterne i artystyczne wykonanie prac protetycznych. Drugim ważnym elementem wpływającym na wygląd korony jest materiał z jakiego jest ona wykonana. W naszej klinice stosujemy tylko takie, które gwarantują idealny kształt i kolor.

W jaki sposób dbać o higienę po zabiegu wszczepiania implantów?

Utrzymanie higieny po zabiegu odgrywa bardzo ważną rolę i znacznie poprawia warunki gojenia. Czysta jama ustna zmniejsza ryzyko zapalnych powikłań po zabiegu. Dbanie polega na regularnym płukaniu jamy ustnej płynami zawierającymi środki przeciwbakteryjne; również wskazane jest smarowanie miejsc pokrytych szwami chirurgicznymi żelami zmniejszającymi liczbę bakterii. Nie wolno zapominać o normalnym myciu zębów szczoteczką i pastą. Ważne jest stosowanie przez pierwsze 3 dni chłodzących kompresów, które znacznie zmniejszają obrzęki. Istotne jest unikanie wysiłku fizycznego w pierwszym tygodniu po zabiegu.  

 

Eksperci Aesthetic Dent są uznanymi autorytetami w dziedzinie implantów, protetyki, ortodoncji i ortognatyki. Seria wywiadów z udziałem ekspertów kliniki jest realizacją jej misji i działalności na rzecz profilaktyki zdrowotnej. Celem publikacji jest podnoszenie świadomoci pacjentów i ich rodzin poprzez dostarczenie rzetelnej wiedzy zarówno w zakresie zapobiegania chorobom jamy ustnej, zębów jak i leczenia stomatologicznego. 

Prestiż magazyn szczeciński
8( 85)
Wrzesień'15
gajda