Idealny uśmiech

Zdrowe zęby to także takie, których nie wstydzimy się odsłaniać w uśmiechu. Nie zawsze jednak ich wygląd jest idealny. Na wszelkie wady zgryzu oraz źle ustawione zęby, są sprawdzone sposoby. Z pomocą przychodzi ortodoncja – jedna z dziedzin stomatologii. O jej skutecznym i zbawiennym działaniu rozmawiamy z dr Magdaleną Miedzik z Aesthetic Dent.

Autor

Prestiż

Dlaczego ortodoncja jest dziś tak bardzo popularna?

Ortodoncja nie tylko dotyczy dzieci i nastolatków, których leczenie jest zasługą rodziców, ale również dorosłych, którzy w pewnym sensie nadrabiają zaniedbania sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Dodatkowo dostępność leczenia ortodontycznego jest znacznie większa, dzięki czemu niemal każdy pacjent może mieć szybki kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie.

Bardzo często pacjenci postrzegają ortodontę jako specjalistę o wąskim spektrum umiejętności. 

Obecnie ortodonta jest jedną z najważniejszych specjalizacji w stomatologii, ponieważ w wielu sytuacjach współpraca ortodonty z implantologiem, protetykiem czy periodontologiem jest najważniejszym etapem w planowaniu i leczeniu prawie każdego pacjenta. W wielu sytuacjach leczenie ortodontyczne jest absolutnie wymagane by zapewnić zadowalający efekt końcowy całości procesu.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się na konsultację do ortodonty? 

Na konsultację ortodontyczną powinna zgłosić się praktycznie każda osoba, szczególnie w okresie szkolnym, ponieważ niektóre wady nie uwidaczniają się tylko krzywymi zębami. Wiele z nich wpływa w późniejszym okresie na rysy twarzy co zaburza jej piękno. 

Aparaty ortodontyczne najczęściej widzimy u dzieci. Czy osoby dorosłe także kwalifikują się do leczenia u ortodonty?

Bardzo często właśnie dorośli potrzebują największej pomocy, ponieważ brak prawidłowych kontaktów między zębami sprzyja rozwojowi próchnicy, rozchwianiu zębów, bólowi w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego czy bólom głowy. Obecnie leczenie ortodontyczne dorosłych pozwala niejednokrotnie wyeliminować leczenie protetyczne dorosłych, którzy myślą o wyprostowaniu zębów za pomocą koron lub licówek. 

Zdarza się, że pacjenci zaniechają założenia aparatu ze względów estetycznych. Przyznam, że wizja noszenia aparatu przez dość długi czas może budzić pewne obawy. 

Obecnie oprócz aparatów ortodontycznych metalowych, które są najbardziej widoczne można prostować zęby aparatami ceramicznymi (kryształowymi). Pozwalają one na ukrycie zamków na zębach, przez co są mniej widoczne. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie aparatów, które mocuje się na zębach od strony językowej.

Z powyższych rozważań wynika, że ortodoncję można również traktować w kategorii stomatologii estetycznej. Którą z propozycji, jakie oferuje pacjentowi nowoczesny gabinet ortodontyczny, uważa Pani za godną szczególnej uwagi? 

Najciekawszą propozycją leczenia wydaje się obecnie technika Invisalign. Jest to rozwiązanie, które umożliwia prostowanie zębów za pomocą serii prawie niewidocznych szyn, zaprojektowanych specjalnie na potrzeby konkretnego pacjenta. Każda szyna jest wymieniana na kolejną po dwóch tygodniach, tak aby zęby stopniowo się przesuwały we właściwe miejsce dzień po dniu. W odróżnieniu od stałych aparatów ortodontycznych, alignery można w każdej chwili zdjąć i z powrotem włożyć. Dzięki nim zyskujemy nowy i piękny uśmiech.

 
Eksperci Aesthetic Dent są uznanymi autorytetami w dziedzinie implantów, protetyki, ortodoncji i ortognatyki. Seria wywiadów z udziałem ekspertów Kliniki jest realizacją jej misji i działalności na rzecz profilaktyki zdrowotnej. Celem publikacji jest podnoszenie świadomości pacjentów i ich rodzin poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy zarówno w zakresie zapobiegania chorobom uzębienia, jak i leczenia stomatologicznego. 

Prestiż  
Październik 2015