Filmowa klątwa

Sydonia Von Bork w 1620 roku została stracona i spalona na stosie, pod zarzutem uprawiania czarnej magii i rzucenia klątwy na książęcy Ród Gryfitów, panujący w tamtym okresie na Pomorzu Zachodnim. Jej postać zainspirowała międzynarodową grupę twórców do stworzenia filmu, który będzie wariacją na temat jej osoby.

Autor

Aneta Dolega

– Naszym wspólnym celem jest, aby niemal po 400 latach została zrehabilitowana i stała się atrakcją turystyczną oraz ikoną nowoczesnego, kulturalnego Szczecina – mówi pochodząca ze Szczecina Monika Adamczewska, producentka i pomysłodawczyni projektu, stojąca na czele londyńskiego Prospect Films Production. – „Klątwa Sydonii” ma być mroczną, pełnometrażową, hybrydą gatunkową – dokumentem z elementami thrillera, opowiadającą o burzliwych losach szczecińskiej szlachcianki.

Przez historię przeprowadza nas Alice, młoda kobieta, która dzielnie pnie się po szczeblach kariery w tzw. męskim świecie i opowiada nam o swojej podróży wewnątrz siebie, do której zmotywowały ją koszmarne sny. Doprowadza nas w niej do powiązania historii o szczecińskiej Sydonii z Londynem. Łącznikiem jest obraz brytyjskiego malarza Edwarda Burne Jones'a znajdujący się w Tate Galery.

– Ślad prowadzi także do Berlina – opowiada producentka filmu. – Sydonia była inspiracją do powstania dzieła literackiego napisanego przez Wilhelma Meinholda. „Sidonia von Bork, die Klosterhexe", czyli Klasztorna Wiedźma została przetłumaczona na język angielski przez matkę samego Oscara Wilde'a.

Na razie film jest w fazie projektowej, a autorce udało się zwerbować do współpracy już kilka utalentowanych osób.

– Autorką pięknych kostiumów jest londyńska artystka Zillah Farey. Za graficzną stronę projektu odpowiada ilustratorka z Berlina, Monika Quasi Radzewicz, a po szczecińskiej stronie produkcją całości zajmuje się Magdalena Czarnecka – wymienia Monika Adamczewska. – O kolejnych działaniach wokół filmu informujemy na bieżąco na naszym profilu facebookowym www.facebook.com/KlatwaSydonii.

Prestiż magazyn szczeciński
1( 89)
Styczeń'16