Od czego zacząć naukę języka?

Mariusz Włoch, właściciel szkoły Władca Języków, odpowiada na pytania czytelników:

Autor

Prestiż
Z nieznanych mi powodów przyjęło się twierdzenie, że naukę języka należy zaczynać od gramatyki. W tej sytuacji muszę zapytać: po co komu, zwłaszcza na tym etapie, gramatyka? Nauka języka nie polega na nauce gramatyki, tylko na posługiwaniu się nią – bez tego przecież nie powstałoby żadne zdanie.  
Spotykałem już osoby, które upierały się, że naukę angielskiego powinno się zaczynać od trzech form czasownika. Opisałem ten temat szerzej w książce „Władca Języków, czyli prawie wszystko o tym, jak zostać poliglotą”, więc tu w skrócie: naukę języka należy zaczynać od posługiwania się językiem. Od pierwszej chwili zajęć.  
Wyobraź sobie, że idziesz na kurs prawa jazdy, gdzie twoim celem jest nauczyć się prowadzić samochód. A tu nagle zamiast rzeczy praktycznych przychodzi jakiś człowiek i zaczyna rozbierać na części silnik samochodowy i gada coś o tych wszystkich kabelkach, jak gdyby ciebie miało to jakoś specjalnie obchodzić. Oczywiście, że przydaje się podstawowa wiedza pod postacią: jak uruchomić samochód, jak zatankować i jak zmienić koło itd. Czyli posługiwanie się samochodem.  
Gramatyką posługujesz się, budując każde zdanie po polsku czy w jakimkolwiek innym języku. Gdyby nie gramatyka, zdanie by nie powstało. I gramatyka wcale nie jest trudna – jest niezwykle prosta i logiczna, wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych i od siebie zależnych. I wreszcie: posługiwanie się językiem to nie to samo, co chodzenie na kurs językowy. Chodzić można i dziesięć lat i wciąż uczyć się gramatyki. A potem pojawia się taki „sterroryzowany gramatyką” nieszczęśnik i mówi: „ajtubi, jutubi, hitubi”… 
Ciekawi mnie jedna rzecz: jak znajomość gramatyki poprawiła twoją zdolność dogadywania się z obcokrajowcami? Przypuszczam, że niezbyt znacząco. Moja rada: konwersuj, mów do siebie, wykorzystuj wszelkie możliwości, by rozmawiać w nowym języku i powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj. A potem to będzie z górki.
 
Mariusz Włoch – poliglota, autor podręczników do nauki niemieckiego, norweskiego, szwedzkiego i duńskiego oraz poradnika „Władca Języków, czyli prawie wszystko o tym, jak zostać poliglotą”, trener biznesu i kompetencji komunikacyjnych, coach prowokatywny, właściciel szkoły Władca Języków, związany z branżą od 20 lat z dorobkiem ponad 30 tys. lekcji.
 
Szczecin, Al. Wojska Polskiego 48/2; tel: 600 96 95 92, 91 4 336 337