Ekonomiczny mocarz

Komfortowy, niezwykle ekonomiczny, ale ze sportowym zacięciem. W nowym Lexusie RX450h znajdziemy wszystko to, czego pozornie nie da się połączyć. To auto na miarę XXI wieku.

Autor

Andrzej Kus
Lexus wypuścił na rynek auto, które zachwyca nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością. Powoduje, że każda, nawet najkrótsza podróż jest niezwykle przyjemna zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów.
Przegląd hybrydowego SUV-a zacznijmy od przyjrzenia się rozwiązaniom zwiększającym bezpieczeństwo. Nie można mu wiele zarzucić. Auto wyposażone jest w Lexus Safety System + wykorzystujący przednią kamerę oraz radar do wykrywania znajdujących się przed samochodem przeszkód, pojazdów i pieszych. Obejmuje on między innymi taką funkcję, jak ostrzegającą kierowcę o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu. Uruchamiają się wówczas wibracja kierownicy oraz sygnały optyczne i dźwiękowe. Jest też funkcja automatycznych świateł drogowych, która wykrywa światła pojazdów znajdujących się przed samochodem i odpowiednio włącza światła mijania lub drogowe. Aktywny tempomat natomiast za pomocą radaru i kamery mierzy prędkość poprzedzających pojazdów i automatycznie dostosowuje prędkość samochodu do otoczenia, umożliwiając zachowanie właściwych odstępów.
W Lexusie znajdziemy także monitor martwego pola, ostrzeżenie o ruchu poprzecznym w trakcie cofania czy asystenta parkowania z widokiem 360 stopni. Bezpieczeństwo zwiększają także nowe przednie lampy przeciwmgielne i diodowy reflektor doświetlający zakręty. 
Każdy Lexus RX 450h wyposażony jest w napęd na cztery koła E-FOUR, który zapewnia bezproblemową jazdę i dobrą przyczepność w trudniejszym terenie. W skład napędu wchodzi napędzający tylne koła silnik elektryczny o mocy 50 kW, który na żądanie jest w stanie błyskawicznie wygenerować bardzo wysoki moment obrotowy.
 
Luksusowe wnętrze
 
Środek samochodu, podobnie jak sylwetka, emanuje elegancją i luksusem. Zachwyca dach panoramiczny z odsuwaną przednią częścią oraz elektryczną osłoną przeciwsłoneczną. Trójramienna kierownica obszyta skórą ma specjalne miejsca na oparcie palców, a za sprawą zoptymalizowanego przekroju idealnie leży w dłoniach. Na zamówienie dostępna jest w wersji podgrzewanej, a umieszczone na niej przełączniki sterują — w zależności od wyposażenia samochodu — systemem audio, telefonem, wyświetlaczem informacyjnym, tempomatem i systemem utrzymania pojazdu na pasie ruchu. Zaokrąglone kształty foteli zapewniają wszystkim pasażerom RX nie tylko komfort podróżowania, ale również podparcie. Tapicerka foteli została wykonana z zastosowaniem szwów prostych, które wyglądają elegancko i odznaczają się trwałością. Kolejnym stylowym akcentem jest estetyczne pikowanie tapicerki oparć foteli kierowcy i przedniego pasażera, pasujące do atrakcyjnego wzoru tapicerki drzwi. Wszystkie wersje Lexusa RX 450h są wyposażone w dziesięć poduszek powietrznych i napinacze pasów bezpieczeństwa. W przypadku kolizji czujniki mierzą siłę uderzenia i odpowiednio aktywują napełniane dwustopniowo poduszki powietrzne z przodu oraz boczne poduszki powietrzne. Informacje o stanie pojazdu i wskaźniki wyświetlane są na przedniej szybie. Projektor oferuje najszerszy obraz spośród wszystkich takich projektorów stosowanych dotąd przez Lexusa. Wyświetla m.in. wskazówki nawigacyjne lub ustawienia systemu audio, które kierowca może odczytywać nie odrywając wzroku od drogi.
Bez wątpienia przyjemność z jazdy zwiększa system audio Mark Levinon z subwooferem, który oferuje nam aż 15 głośników a dźwięk z nich wypływający poddawany jest obróbce cyfrowej. Kolejnym rewelacyjnym gadżetem jest kino samochodowe z 7-calowymi monitorami na tylnej części przednich foteli. 
 
Super ekonomiczny
 
RX 450h wyposażony jest w 3,5-litrowy silnik benzynowy V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, pracujący w hybrydowym układzie napędowym. Osiąga on moc 263 KM. Natomiast moc całkowita (silnika spalinowego i elektrycznego) dochodzi do 313 KM. Legitymuje się średnim zużyciem paliwa na poziomie 5,2 litra! Dla klientów wolących standardowe rozwiązania dostępna jest również wersja RX 200t z 2,0–litrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 238 KM.
Samochód dostępny jest w salonie Lexus Szczecin Kozłowski. Można go również nabyć w leasingu operacyjnym Smartplan, która zawiera stałą niską ratę oraz preferencyjne oprocentowanie.
 
Lexus RX 450h: Pojemność 3456 centymetrów sześciennych; Moc 263KM, Łączna moc (silnik spalinowy i elektryczny) 313 KM;
Przyspieszenie 0-100 7,7s; Średnie spalanie 5,3 l