Co pomaga w uczeniu się języka?

Mariusz Włoch, właściciel szkoły Władca Języków, odpowiada na pytania czytelników:

Autor

Prestiż
Proces przyswajania nowego języka wspomagają czynniki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się z językiem niepowiązane. Poniżej moja krótka, osobista lista takich wspomagaczy.
Znajomość języka ojczystego – może to zaskoczenie, ale to jeden z najważniejszych warunków. Znając język ojczysty łatwiej opanowujesz struktury nowego języka, zauważasz to, co w obu językach podobne, a co zupełnie inne. Podobieństwa pokazują, że coś już umiesz, różnice mówią „zajmij się nami dokładniej”, a to, co niewytłumaczalne czy nielogiczne po prostu przyjmij i się tego naucz.
Oczytanie – im więcej czytasz, tym łatwiej możesz wyrazić swoje myśli, zwiększasz także giętkość językową i poszerzasz słownictwo. To także droga do zrozumienia drugiego człowieka – co on czuje, jakimi motywami się kieruje, co go napędza, co powstrzymuje.
Umiejętności komunikacyjne i inteligencja emocjonalna – jeśli rozumiesz ludzi, umiesz z nimi rozmawiać i przewidzieć ich reakcje, na pewno łatwiej przyjdzie ci nauka języka. Bo to tak naprawdę nauka komnikacji – przewidywanie, co mogą wywołać twoje słowa wypowiedziane takim, a nie innym tonem, to także poziom twoich wypowiedzi – możesz mówić byle jak albo dobrze, wybór należy do ciebie.
Pasja i chęć nauki – jeśli naprawdę chcesz się nauczyć np. angielskiego, CHCIEJ się go nauczyć! Idąc na zajęcia jak na egzekucję, tylko pogarszasz swoją sytuację, bo język nie jest niczemu winien, tu chodzi o twoje nastawienie.  A skoro nie zmienisz języka, zmień swoje do niego nastawienie.
Matematyka – zamiłowanie do matematyki przyśpiesza naukę języków. Język to zestaw wzorów, które odpowiednio stosowane sprawiają, że jesteś w stanie zbudować konkretną wypowiedź. Wzory są stałe, wystarczy tylko podstawić odpowiednie dane i wyrazić dowolną treść.
Otwartość na rzeczy nowe, inne, na zmianę – kontakt z nowym językiem to rozwój. Nauka wymusza zmianę, więc im bardziej jesteś na to otwarty, tym lepsze rezultaty osiągniesz – mam na myśli także rezultaty duchowe, nie tylko wymierne efekty pod postacią opanowanego słownictwa. Polub tę nową, otwierającą się rzeczywistość i wejdź w nią z całym pozytywnym potencjałem.
 
Mariusz Włoch – poliglota, autor podręczników do nauki niemieckiego, norweskiego, szwedzkiego i duńskiego oraz poradnika „Władca Języków, czyli prawie wszystko o tym, jak zostać poliglotą”, trener biznesu i kompetencji komunikacyjnych, coach prowokatywny, właściciel szkoły Władca Języków, związany z branżą od 20 lat z dorobkiem ponad 30 tys. lekcji.

Prestiż  
Marzec 2016