Sportowy pazur

Długo wyczekiwany nowy model miejskiego SUV'a z lekko sportowym usposobieniem koncernu KIA pojawił się na polskim rynku. KIA Sportage, bo o niej mowa, z pewnością godnie zastąpi swoje poprzedniczki i zapewne będzie równie popularna, jak nie bardziej, od wcześniejszych odsłon tego modelu.

Autor

Jerzy Chwałek
Nowy SUV z Korei jest jeszcze bardziej wyrazisty od poprzednich modeli, bardziej masywny. Niektórym może kojarzyć się z Porsche Macanem. Nowy model wygląda bardzo sportowo, a sposób w jaki auto się prowadzi ma podążać za jego wizerunkiem. 
 
Sama przyjemność 
 
Koreański koncern dąży do tego, żeby każdy kolejny model dawał większą przyjemność z jazdy. W tym samochodzie daje ją wzrost sztywności nadwozia oraz dobrze zestrojone zawieszenie, które korzysta z zalet wielowahaczowego układu na tylnej osi. Wersja GT-line 1.6 (177 KM) rozwija maksymalną prędkość 201 km/h, a do osiągnięcia "setki" potrzebuje 9, 1 sekundy.  Nowa Kia Sportage jest bardziej oszczędna przy dużych prędkościach. Jej współczynnik oporu aerodynamicznego zredukowano z 0,35 do 0,33. Układ kierowniczy nie jest mocno sportowy, ale prowadzenie samochodu jest samą przyjemnością. Kierownica kręci się lekko, co jest zaletą na parkingach. Moduł wspomagania został umieszczony bezpośrednio na kolumnie kierownicy i wyposażono go w system adaptacji względem prędkości - im szybciej jedziemy, tym mniejsza jest siła wsparcia. 
Auto wyposażone jest również w tempomat z ogranicznikiem prędkości, bluetooth, a podgrzewana wielofunkcyjna kierownica umożliwia sterowanie zestawem głośnomówiącym oraz systemem audio. Skórzane wykończenie kierownicy oraz drążka zmiany biegów podnosi prestiż wnętrza.
 
Duże bezpieczeństwo 
 
Nie byłoby przyjemności z prowadzenie samochodu, gdyby nie był on bezpieczny. Prezentowany model posiada poduszki czołowe dla kierowcy i pasażera, z systemem dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera. Poduszki powietrzne boczne dbają o bezpieczeństwo pasażerów z przednich i tylnych siedzeń (łącznie nowy model ma 8 poduszek). Pasy bezpieczeństwa posiadają czujniki obecności pasażerów przód i tył.
W nowym modelu znaleźli się oczywiście aktywni "asystenci" informujący o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych i świateł drogowych. Zadbano o bezpieczeństwo dzieci, instalując system bezpiecznego mocowania fotelików.
Rodzinne podobieństwo
 
Rodzinne podobieństwo
 
Wnętrze samochodu jest bardziej dopracowane, przyjemniejsze dla oka. Sprawia, że czujemy się w nim dobrze. Poprawiono jakość użytych materiałów. Na tylnej kanapie zmieszczą się wygodnie dwie dorosłe osoby, a przestrzeń powiększyła się jeszcze o kilkanaście milimetrów względem poprzednika. Kanapa posiada regulację kąta pochylenia oparcia. Dużą zaletą samochodu jest bardzo dobre wyciszenie wnętrza.
 
Więcej nowości i luksusu
 
W wyposażeniu nowej KII Sportage znalazły się elementy, o których w poprzednich generacji - a tegoroczny model zaliczamy do czwartej - można było tylko pomarzyć. Fotele posiadają podgrzewanie i wentylację z możliwością 3-stopniowej regulacji. Ciekawie prezentuje się też nowa nawigacja Kia Navi System, która korzystając z rozwiązań TomTom, łączy się z siecią i informuje o korkach, fotoradarach, pogodzie. Kia Navi System posiada 8-calowy ekran. Całości dopełnia zestaw audio firmy „JBL” z 8 głośnikami wraz z zewnętrznym wzmacniaczem i subwooferem. 
Marka KIA jest obecna na europejskich rynkach już dość długo, ale wzrost popularności nastąpił po 1999 roku. Od tego czasu poziom aut produkowanych przez KIA Motors stale się podnosi, a atrakcyjne ceny i praktycznie dobrane wersje wyposażenia przyciągają coraz więcej użytkowników. 
 
KIA Sportage GT-Line 1.6 T-GDI 
Silnik benzynowy 4-cylindrowy
Pojemność: 1591 cm3 
Moc: 177 KM 
Przyspieszenie 0-100 km/h - 9,1 s 
Prędkość maksymalna: 201 km/h
Pojemność zbiornika paliwa: 62 l 
Pojemność bagażnika: 503 l
Masa własna: 1534 kg
Prestiż magazyn szczeciński
3( 91)
Marzec'16
gajda