Anioł Stróż pacjenta

Lęk przed operacją towarzyszy prawie wszystkim. Większość z nas jednak bardziej niż operacji boi się znieczulenia. Często pytamy: „Czy się obudzę”? Tak naprawdę nie ma się czego bać. Oto postara się lekarz anestezjolog.

Autor

Prestiż
Przygotowuje pacjenta do operacji, czuwa nad przebiegiem znieczulenia, a także otacza go opieką jeszcze po operacji. Pacjentowi zawsze towarzyszy wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna – wyjaśnia lekarz Piotr Kornak, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Art Medical Center AMC. – Anestezjolog posiada kompleksową wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia tych czynności. Można powiedzieć, że jest takim Aniołem Stróżem pacjenta.
Aby móc przeprowadzić znieczulenie, niezbędny jest aparat do znieczulenia. W AMC Art Medical Center lekarze korzystają ze sprzętu firmy Draeger, światowego lidera w dziedzinie anestezjologii.
– Draeger Primus to taki Mercedes klasy S w aparatach do znieczulenia, posiada on możliwości pełnego monitorowania i pozwala na szybką reakcję w każdej sytuacji – zachwala doktor Piotr Kornak.  – W naszym centrum kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem pacjentów, stąd sprzęt musi być najwyższej klasy. Znieczulenie za pomocą leków, których używamy, jest bezpieczne. To nowoczesne zdobycze anestezjologii, w których do maksimum ograniczono możliwe działania niepożądane i są używane we wszystkich renomowanych klinikach na świecie.
Anestezjolodzy z AMC stosują złożone formy znieczulenia, łącząc techniki znieczulenia miejscowego, regionalnego (blokady pojedynczych nerwów, splotów, blokady centralne) ze znieczuleniem ogólnym (narkozą). Daje to najbardziej bezpieczne warunki do przeprowadzenia operacji, najmniej obciąża organizm i pozwala pacjentom zachować znacznie lepsze samopoczucie po zabiegu. Metody znieczulenia regionalnego są całkowicie bezpieczne i uznane na całym świecie. Łączone metody znieczulenia pozwalają całemu zespołowi na przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych operacji w zakresie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, ortopedii czy ginekologii.
– Bardzo ważną dla nas kwestią jest temat bólu pooperacyjnego. Zależy nam, aby trudny okres pooperacyjny był dla pacjentów maksymalnie komfortowy – przekonuje anestezjolog. – Po zabiegu pacjenci przebywają na sali pooperacyjnej, która posiada pełne monitorowanie i wyposażenie na poziomie szpitalnym, a nad bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowane pielęgniarki. 
Oprócz monitorowania, leczenia bólu, prowadzimy tam także odpowiednią płynoterapię, leczenie profilaktyczne antybiotykami, leczenie przeciwzakrzepowe i wiele innych. Dbamy farmakologicznie o to, aby nie występowały nudności i wymioty, a gdy się już zdarzą, skutecznie je leczymy. Pacjenci mogą się u nas czuć bezpiecznie, na pewno się obudzą, a my dołożymy wszelkich starań, aby pobyt w klinice zapamiętali jako pozytywne doświadczenie.
– Sprzęt jest oczywiście ważny, ale to zaufanie do lekarza sprawia, że strach przed zabiegiem maleje – dodaje dr Kornak. – Dlatego tak ważne jest właściwe podejście do człowieka. Serdeczność, poświęcony czas i sympatia czynią cuda.
 
AMC ART MEDICAL CENTER
ul. Langiewicza 28/U1, Szczecin

Prestiż  
Marzec 2016