Bardzo kobieca sprawa

Wysiłkowe nietrzymanie moczu należy do bardziej kłopotliwych dolegliwości kobiecych. O metodach jego leczenia rozmawiamy z dr Mieczysławem Ślazykiem, specjalistą z zakresu ginekologii ze Spółdzielni Medicus. 

Autor

Prestiż
Panie doktorze, jak często należy korzystać z porady lekarza ginekologa i jakie badania powinno się wykonywać?
Zaleca się, aby  Panie kontrolowały swój stan zdrowia przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty u specjalisty ginekologa wykonujemy cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, badanie ginekologiczne oraz ultrasonograficzne narządu rodnego. Oferta Spółdzielni Medicus w dziedzinie ginekologii obejmuje: porady lekarzy ginekologów, badania profilaktyczne, takie jak: cytologia, USG ginekologiczne i USG piersi, ale także badania dla kobiet w ciąży: USG płodu – 3D, 4D i badania prenatalne (test NIFTY). Oferujemy również założenie spirali w celu antykoncepcyjnym i wszczepienie podskórnego implantu antykoncepcyjnego. W razie konieczności na miejscu wykonujemy także zabiegi – m.in. laserowe leczenie nietrzymania moczu, laserowe odmładzanie pochwy czy warg sromowych. 
 
W ostatnim czasie dużo słyszymy o zabiegach laserowych, stosowanych m.in. w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.  Jak to działa?
To prawda, posiadamy wysokospecjalistyczny laser Fotona do wykonywania zabiegów ginekologicznych, jeden z najlepszych w swojej klasie. Problem wysiłkowego nietrzymania moczu dotyczy bardzo wielu kobiet w różnym wieku. Niekontrolowane oddawanie moczu może wystąpić w czasie kichnięcia, kaszlu lub śmiechu. Podczas zabiegu, dzięki wiązce laserowej, neokolagenoza pobudzana jest w sposób bezpieczny i bezkrwawy, co powoduje zwiększenie napięcia przedniej ściany pochwy i pośrednio zmniejsza kąt nachylenia cewki moczowej, przywracając prawidłowe jej funkcjonowanie.  Po upływie około miesiąca pacjentka odczuwa całkowite efekty zabiegu.
 
Dla wielu kobiet bardzo poważnym problemem jest również odczuwalny zespół rozluźnienia pochwy. 
Zespół rozluźnienia pochwy występuje często po porodzie i jest bardzo poważnym problemem w kontaktach intymnych. Poprzez stymulację wiązką laserową kolagenu w ściance pochwy pacjentka odzyskuje napięcie i obkurczenie pochwy. 
 
Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?
Zarówno po zabiegu laserowym wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i po obkurczaniu pochwy, pacjentka przez tydzień nie powinna uczęszczać na fitness, basen czy nosić ciężkich zakupów.
 
Czyli panie nie powinny się obawiać zabiegów laserowych?
Na początku zapraszamy panie na konsultacje do lekarzy specjalistów ginekologów przyjmujących w Spółdzielni Medicus, którzy wszystko dokładnie wyjaśnią. Chcę podkreślić, że zabiegi, o których tu mówimy, są u nas wykonywane przez lekarzy posiadających certyfikaty BTL laserowe leczenie nietrzymania moczu oraz ujędrniania pochwy. Medyczne systemy laserowe Fotona produkowane są zgodnie z najbardziej surowymi, międzynarodowymi wymogami i normami jakości i bezpieczeństwa. Po wykonaniu zabiegu tego typu laserem praktycznie nie spotyka się powikłań pozabiegowych.
 
Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów
Szczecin, Pl. Zwycięstwa 1, tel. 91 434 73 06
Czynne pon. - pt. 7.30 do 19.00;
soboty 8.30 do 13.00

Prestiż  
Marzec 2016