Nowe zęby, nowe życie

Piękny uśmiech. Kto o nim nie marzy? Nie zawsze jednak stan naszych zębów pozwala nam  na chwalenie się nimi. Próchnica, parodontoza, niekompletne uzębienie. Współczesna medycyna ciągle szuka nowych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Niezrównane w tym temacie są protetyka i implantologia.

Autor

Aneta Dolega
Kiedy wstawienie implantów jest dostępne prawie dla każdego w przypadku pojedynczych zębów, w momencie kiedy potrzebujemy już kilku nowych ta opcja staje się bardzo kosztowna.
– Można skorzystać z protezy teleskopowej. To dobra opcja w sytuacji, gdy w buzi mamy od 2 do 5 pięciu zębów – mówi Iwona Pawlak, lekarz stomatolog, właścicielka gabinetu EsteDent. – Protezy teleskopowe  opierają się częściowo na błonie śluzowej, a częściowo na koronach teleskopowych. Korony teleskopowe składają się z dwóch części – korony wewnętrznej opartej na oszlifowanej koronie zęba oraz zewnętrznej osadzonej w protezie. Obie one posiadają równoległe ściany i nakładają się na siebie. Korona wewnętrzna jest cementowana na stałe na zębie pozostającym w jamie ustnej, z kolei korona zewnętrzna stanowi element łączący z zębem filarowym. 
Proteza teleskopowa jest estetyczna, funkcjonalna, bezpieczna i ekonomicznie opłacalna. Do tego nie jest protezą całkowicie ruchomą, przez co zwiększa komfort pacjenta i daje lepszy efekt estetyczny. Dodatkową zaletą jest możliwość jej rozszerzenia, jeśli dojdzie do utraty kolejnych zębów.
Drugim rodzajem protezy jest proteza na zasuwach. Jest idealna dla pacjentów, którym zostało jeszcze sporo zębów a u których nie można wykonać implantów.
 – Te protezy należą do najbardziej precyzyjnych ruchomych uzupełnień protetycznych. Żeby przymocować zasuwę trzeba najpierw oszlifować zęby filarowe i założyć korony porcelanowe – tłumaczy doktor Pawlak. – Ich ogromnym plusem jest to, że nie posiadają widocznych metalowych klamer, które mogłyby być widoczne przy uśmiechu. Poza tym protezy na zasuwach są wyjątkowo stabilne podczas gryzienia oraz nie osiadają na dziąsłach. Dają bardzo ładny efekt kosmetyczny. Są łatwe i wygodne w użytkowaniu. 
 
Prestiż magazyn szczeciński
3( 91)
Marzec'16