Debiut na giełdzie

16-01-2010

Od grudnia kolejna szczecińska firma – IAI działająca w branży internetowej – jest notowana na warszawskiej giełdzie New Connect.

To był długo przygotowywany i przemyślany debiut. – Mieliśmy szereg wątpliwości, ale rady zorientowanych w temacie osób przekonały nas, że warto wejść na giełdę jeszcze przed końcem roku – opowiada Paweł Fornalski, jeden z założycieli i współwłaściciel spółki.

Są drugą spółką akcyjną ze Szczecina, a na New Connect debiutowali jako 103. Podczas startu przedstawiciele firmy przygotowują prezentację dotyczącą szczegółów działalności, później głos zabierają władze giełdy, a debiutująca firma na koniec przygotowuje dla wszystkich poczęstunek.

– Ten debiut był dość specyficzny – śmieje się Sebastian Muliński, współwłaściciel IAI. – Odbył się w Warszawie w środę, a my o terminie dowiedzieliśmy się w piątek. Mieliśmy tylko kilka dni na organizację.

W okresie przedświątecznym nie mieli szans na znalezienie firmy cateringowej, która byłaby w stanie obsłużyć ich imprezę. Sami się więc tym zajęli, a ciasta i butelki szampana dotarły do Warszawy ze Szczecina razem z giełdowymi debiutantami. Mimo pośpiechu i niepokoju o powodzenie całego przedsięwzięcia dali radę zorganizować wszystko bardzo dobrze, a goście byli zadowoleni i... najedzeni.

– Dało się słyszeć komentarze, że ktoś wreszcie przygotował porządny poczęstunek – śmieje się Muliński.

Szczecińska firma sprzedająca oprogramowanie dla sklepów internetowych wystartowała spektakularnie – odnotowano wzrost wartości akcji o 82,4 proc.

– Przecieraliśmy oczy ze zdumienia – mówią zgodnie właściciele IAI. Przez wiceprezesa giełdy Adama Maciejewskiego zostali określeni jako firma niemająca kompleksów. Po takim debiucie nie mają już wątpliwości, że słusznie.

Nowe firmy rynku New Connect zostają uhonorowane specjalnie zaprojektowaną statuetką „Vivianne”. New Connect to rynek Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, który powstał w 2006 roku jako alternatywa dla młodych firm, które działają w sektorze tzw. nowych technologii. Przed IAI jako pierwsza ze Szczecina wystartowała medyczna firma Read Gene prowadzona przez prof. Jana Lubińskiego. wb

 


Nowy Numer

gajda