Egzystencjalne Mdłości

06-10-2014

Manifest pewnej generacji czy przypadkowy zbiór prac? "Mdłości" od 17 października w 13 Muzach.

Wystawa tytułem  nawiązuje do książki francuskiego filozofa Jean-Paul Sartre'a i prezentuje twórczość młodych polskich artystek i artystów. Część z nich to jeszcze studenci wyższych uczelni artystycznych.

Punktem wyjścia dla twórców była powieść Sartre'a. Kuratorka wystawy Marta Smolińska zobaczyła w ich sztuce wspólny wszystkim wybranym pracom aspekt jakiejś "prawie nieznośnej zmysłowości czy wzmożonego apelowania do zmysłu dotyku i drażnienia go poprzez podsuwanie czegoś dwuznacznego. Pociągającego i łagodnie wstrętnego zarazem. Fascynującego i nieco odpychającego". Młode pokolenie artystów sięgnęło po formy, wyzwalające... mdłości, lecz mimo to szalenie estetyzujące. Opatrzeni z estetyką kultury konsumpcyjnej sugerowali, że nadmiar wolności i konsumpcyjnej oferty, podobnie jak nadmiar słodyczy i piękna, mogą podejść do gardła i zemdlić. 

Po wernisażu odbędzie druga częśc wieczoru, świetnie wpisujący się w klimat wystawy koncert grupy MA. To połączenie psychodelicznego klimatu z funkiem, rock'n'rollem i elektroniką. Start o godz.20.30.

zdjęcie: Urszula Kluz - Knopek "Królowa Kier"


Nowy Numer