Nadczłowiek na scenie

08-06-2015

"Scena brytyjska na dużym ekranie", wspólny projekt British Council i Multikina na dobre zadomowił się na ekranach kin. Widzowie mają szansę, niemal na żywo, oglądać najlepsze spektakle z londyńskiej sceny. To adaptacje znakomitych tekstów, wyreżyserowane przez największych reżyserów z wybitnymi kreacjami aktorskimi.
 
Kolejna propozycja londyńskiego Teatru Narodowego to „Człowiek i nadczłowiek” George’a Bernarda Shawa, w reż. Simona Godwina. Sztuka będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej zadaje fundamentalne pytanie o to jak żyjemy. Bohaterem tej współczesnej wersji „Don Giovanniego” Mozarta jest John Tanner, zamożny intelektualista i rewolucjonista, który zostaje poddany edukacji na temat głębszego znaczenia tzw. siły życiowej. Sztuka rozpoczyna się satyrycznym spojrzeniem na stosunki damsko-męskie, po czym przekształca się w dyskurs, który został określony, jako „najbardziej dociekliwa rozmowa o filozofii i religii we współczesnej angielszczyźnie”.
 
Na scenie i na ekranie Multikina (18 czerwca, godz.19) zobaczymy nominowanego do Oscara Ralpha Fiennes’a (Lista Szindlera, Grand Budapest Hotel), jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych.
 
fot. Johan Persson

Nowy Numer