Cyfrowy autograf

09-06-2016

EFPE czyli XVI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego  konferencja organizowana przez Asseco Data Systems. Eksperci z całego świata zjechali się dziś (9 czercwca) do Szczecina na dwa dni, by spróbować odpowiedzieć na pytanie,  czy świat bez papieru jest możliwy. 

EFPE to największa w Europie konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania oraz elektronicznej identyfikacji i bezpieczeństwu. Spotkanie związane jest także z wchodzącym w życie od 1 lipca rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego e-IDAS, które ujednolici rynek cyfrowy w Unii Europejskiej i tym samym uprości biznes zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i wielkich korporacji. - Obecnie w większości przypadków każdy kraj UE posiada własne rozwiązania w zakresie uwierzytelniania obywateli drogą elektroniczną - np. w kontaktach z e-urzędami lub podczas składania deklaracji podatkowych przez internet. Rozporządzenie eIDAS doprowadzi do tego, że zarówno obywatele, jak i systemy poszczególnych krajów będą mogli się dużo łatwiej komunikować ze sobą drogą elektroniczną i wymieniać dokumentami – prawnymi, administracyjnymi, oświadczeniami woli itp. Co ważne, dokumenty te zachowają swoją ważność i wartość dowodową – tłumaczy Tomasz Litarowicz, dyrektor pionu usług bezpieczeństwa i zaufania Asseco Data Systems.  

Wśród gości EFPE znaleźli się m.in. Leonard Rosenthol, główny architekt PDF w Adobe Systems z USA, Luca Castellani, Sekretarz Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) z Austrii, Nick Pope Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych ETSI z Wielkiej Brytanii, IainMcCallum  – Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju z centrali GSM Association z Wielkiej Brytanii. Spotkania odbywają się w Radissonie Blu Hotel i w Starej Rzeźni. www.efpe.pl.

 


Nowy Numer