Kosmiczna Laurie

09-05-2018

Legenda amerykańskiej muzyki eksperymentalnej, performerka, kompozytorka, reżyserka, skrzypaczka (z wykształcenia rzeźbiarka).

Laurie Anderson zawita w maju do Szczecina. Artystka prywatnie była związana z legendarnym muzykiem Lou Reedem, na niwie artystycznej para również ze sobą współpracowała. Laurie Anderson zaczęła występować w Nowym Jorku na początku lat 70. Przebojem zdobyła ówczesną scenę alternatywną dzięki występowi zatytułowanemu „Duets on Ice” podczas którego grała na skrzypcach, mając założone łyżwy zamrożone w lodowym bloku. Skrzypce napełniła wodą, aby „płakały” podczas wykonywania rzewnych fraz Czajkowskiego. Pokaz kończył się wraz z roztopieniem lodu.

W 2003 roku rozpoczęła współpracę z NASA, dzięki ktorej powstał performance „The End of the Moon”. O jej pozycji w świecie amerykańskiej muzyki eksperymentalnej zaświadcza długa lista światowej sławy artystów, z którymi współpracowała. Byli to m.in.: Andy Warhol, Philip Glass, Frank Zappa, Peter Gabriel, John Cage i Allen Ginsberg. Artystka wystąpi w Filharmonii 27 maja o godz.17.
 

Nowy Numer

5 ( 115)
Kwiecień'18
gajda