Hey baby, can you bleed like me?

24-07-2018

- Gdy szukalam tytułu dla tej serii zdjęć, to do głowy przychodził mi cały czas wers z piosenki Garbage: "Hey baby can you bleed like me?" I zastanawiam się nad tym czy jest jakaś analogia pomiędzy tym jak tną się nastolatki a tym co kobiety robią w gabinetach medycyny estetycznej. 

Agata Zbylut,  pochodząca ze Szczecina znana artystka multimedialna, wykładowczyni, doktor habilitowany, zainicjowała na swoim Instagramie nowy projekt artystyczny poświęcony po części... medycynie estetycznej. - Usłyszałam ostatnio w radiu, że dbanie o własne ciało ma również podłoże klasowe, tzn dba o nie przede wszystkim klasa średnia, która ma na to pieniądze i świadomość, że to buduje jej status. To mi trochę wyjaśnia skąd się biorą kobiece deficyty w miejscach, w których mężczyznom do głowy by nie przyszło, że może być coś nie tak. Na presje patriarchalne nakładają się presje rynkowe, które wymuszają rolę idealnej konsumentki, która wyda nawet te pieniądze, których nie ma i zniesie ból, którego nikt przy zdrowych zmysłach nie zniósł by dobrowolnie - wyjaśnia autora peojketu. - Zainaugurowłam na Insta cykl zdjęć, które mają być dokumentacją przeróżnych wymyślnych tortur, którym z własnej woli i za ciężko zarobione pieniądze poddaję się co jakiś czas.

Tym projektem, który możemy śledzić tutaj: https://www.instagram.com/agata_zbylut/ artystka prowokuje do dyskusji, m.in. nt. poprawiania urody, kobiecości, samego pojęcia "piękna". Wszyscy chcemy być piękni i podziwiani i może lepiej rozmywać pojęcie piękna, nawet tak jak to zrobila Kim Kardashian która zamiast zmieniać swoje pośladki zmieniła definicję tak, że się w niej zmieściły. Do czego doprowadzi nas popfeminizm? Znajdywanie argumentów "za" jak i "przeciw" przychodzi mi równie łatwo.


Nowy Numer

gajda