Oscarowe zdjęcia

29-01-2019

Koszalinianin Łukasz Żal został nominowany do Oscara za zdjęcia do „Zimnej wojny”. To już drugie tego typu wyróżnienie w karierze operatora filmowego. Wcześniej, był nominowany wraz z Ryszardem Lenczewskim za zdjęcia do „Idy”.

Łukasz Żal jest operatorem obrazu i fotografem. Realizuje krótkie formy fabularne, dokumenty, reklamy, teledyski oraz formy video-art. Był operatorem kamery m.in. w filmie „U Pana Boga ze miedzą”. Stworzył zdjęcia do teledysku „Pieśń o szczęściu”, pochodzącego z obrazu „Baczyński”. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Mówi się, że jest jednym z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia. Magazyn „Variety” już kilka lat temu wymienił go wśród najbardziej obiecujących filmowców.

Za zdjęcia do „Zimnej wojny” dostał Srebrną Żabę w Camerimage i nominację do BAFTA Film Awards. Kiedy otrzymał nominację do Oscara, napisał na swoim facebookowym profilu: „To ogromna przyjemność przyjmować nominacje i nagrody, ale nie byłoby ich, gdyby nie talent, energia, entuzjazm oraz pełne zaangażowanie i ciężka praca tych, którzy współtworzyli ten film i z którymi miałem szansę przeżyć tę niesamowitą przygodę”.

Czy Łukasz Żal otrzyma Oscara? Dowiemy się 24 lutego. My mocno trzymamy kciuki!

foto: archiwum prywatne bohatera tekstu, Facebook


Nowy Numer

gajda