PIG wspiera turystykę medyczną

01-03-2019

Eksperci są zgodni – turystyka medyczna to jedna z najbardziej obiecujących branż współczesnej gospodarki, a Pomorze Zachodnie ma wiele atutów, by świetnie z tego korzystać. To najważniejsze wnioski z I Konferencji Branży Turystyki Medycznej, która odbyła się w hotelu Radisson Blu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Wśród prelegentów spotkania pojawili się eksperci i praktycy, a wydarzenie wzbogaciło grono znaczących gości. Na konferencji pojawili się m.in. Damian Greś (Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego), Arkadiusz Litwiński (Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii Urzędu Miasta Szczecin) i dr Arkadiusz Malkowski (Kierownik Pracowni Gospodarki Światowej i Lokalnej ZUT). Co więcej, wielu przedstawicieli firm uczestniczących w konferencji, będzie działać w Klastrze Turystyki Medycznej, który właśnie utworzono przy Północnej Izbie Gospodarczej.

Cudzoziemcy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski, by skorzystać z zabiegów medycznych. Wielu z nich wybiera Szczecin i miejscowości z pasa nadmorskiego w naszym województwie. Nasze miasto ma szereg zalet, dzięki którym może przyciągać zagranicznych turystów medycznych. – Lokalizacja, największa ilość jednostek medycznych w regionie, bliskość kilku lotnisk, wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług, renoma lokalnych lekarzy i ich umiejętności, dobra opieka nad pacjentem i komunikacja z nim oraz bezpieczeństwo placówek oraz zabiegów medycznych – wymieniła Nina Manduk-Czyżyk, główna inicjatorka konferencji, działająca w branży już od 15 lat. Damian Greś, Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, wyraził zaś swoją radość ze spotkania. – Ze swojej strony, jako przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, deklaruję wszelką możliwą pomoc – mówił na początku piątkowej konferencji.

Konferencja w hotelu Radisson Blu była pierwszą w regionie w całości poświeconą branży turystyki medycznej. – Celem tego spotkania jest zaprezentowanie naszych możliwości w tej branży oraz znalezienie rozwiązań, które pozwolą nam na rozszerzenie tej działalności w Zachodniopomorskiem – stwierdziła Hanna Mojsiuk, Sekretarz Północnej Izby Gospodarczej. To jednak tylko początek szerszych działań, które mają pomóc w dialogu i wymianie doświadczeń pomiędzy zachodniopomorskimi firmami. Kolejną ważną oddolną inicjatywą przedsiębiorców, jest utworzenie Klastra Turystyki Medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej. – Od dawna już otrzymywaliśmy sygnały od członków Izby, że to silna branża i traktowana w naszym regionie trochę po macoszemu. To ważny problem, dlatego musimy się na niego otworzyć. Stąd też pomysł utworzenia Klastra Turystyki Medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej, który będzie zrzeszać i reprezentować interesy naszych lokalnych firm w tej specjalności – powiedział Krzysztof Osiński, Skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

Podczas konferencji prelekcje wygłosili zaproszeni goście. Można było np. dowiedzieć się jak skutecznie pozyskiwać pacjentów zagranicznych do klinik chirurgii plastycznej. Eksperci tłumaczyli jak ważne jest odpowiednie zaprezentowanie swojej oferty w Internecie i zatrudnianie wykwalifikowanego personelu świetnie znającego języki obce. Cenne porady dotyczyły również możliwości uzyskania wsparcia ze środków unijnych. W sposób syntetyczny przedstawiono także obraz branży turystyki medycznej na świecie, w pasie nadmorskim i w samym Szczecinie.

25 marca, o godz. 16.00, zaplanowane jest inauguracyjne spotkanie Klastra Turystyki Medycznej. Odbędzie się ono w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej.

foto: Jarosław Gaszyński


Nowy Numer