Z pupilem do muzeum

16-04-2019

W Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej można podziwiać wystawę „Zooestetyka. Zwierzęta w sztuce”. Ekspozycja gromadzi kilkadziesiąt prac współczesnych artystów, m.in. Agaty Zbylut czy Jonasza Sterna. Co ciekawe, w każdą niedziele miejsce można odwiedzić wraz ze swoim zwierzątkiem domowym!

Mile widziane są kulturalne psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, myszy, szczury, żółwie i leniwce, a nawet grzeczne małpy, papugi czy kanarki. – Z przyczyn obiektywnych i maniakalnej fobii jednego z pracowników muzeum, wykluczamy obecność węży, pająków oraz innych przedstawicieli jadowitych gatunków – podkreślają z uśmiechem organizatorzy. A co dokładnie jest tematem wystawy?

„Zooestetyka”, gromadząc kilkadziesiąt prac współczesnych artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz zbiorów własnych zaproszonych do wystawy artystów, ukazuje niewielki, aktualny wycinek z długiej i niezwykle rozbudowanej historii reprezentacji zwierząt w sztuce. Przedstawiony okres jest jednocześnie tym, w którym dokonują się istotne zmiany w postrzeganiu statusu zwierząt. Co za tym idzie, także w sposobie artystycznego ujęcia tej problematyki. Obecnie mówi się o „zwrocie zwierzęcym” w kulturze. Zwierzę staje się znakiem samego siebie, a sztuka formą kontaktu z nim. Narracja zaproponowana na wystawie podąża tym właśnie tropem. „Zooestetyka” zadaje też pytania m.in. o to, jak zrozumieć i oddać głos doświadczeniom niedostępnym dla ludzkich sposobów rozumienia oraz w jaki sposób wyrazić rzeczywistość, która wydarza się poza językiem.

Wystawa będzie prezentowana do końca czerwca 2019 roku. Towarzyszą jej warsztaty realizowane w ramach programu edukacyjnego „Sztuka współczesna dla dzieci”.

obraz: Agata Zbylut, Łajka, 2011, technika mieszana, 52x62x8 cm

 

 


Nowy Numer

gajda