Roller Poster atakuje

04-06-2019

Do Szczecina zbliża się Święto Plakatu Autorskiego! Tym razem na Łasztowni podczas Dni Morza odbędzie się spotkanie z twórcami plakatów, które zostały zakwalifikowane do wystawy  "Czym jest plakat?". A wszystko w ramach znanego cyklu Roller Poster. 

- Czym jest plakat autorski? Inna nazwa to z języka angielskiego: plakat self-edition (tłum. edycja własna). Jest to projekt tworzony bez komercyjnego zlecenia oraz bez deadline'u. - wyjaśnia dr Justyna Machnika pomysłodawczyni Roller Poster, znakomity grafik i wykładowca AS. -  Autorstwo w tym sensie oznacza tworzenie indywidualnego komunikatu, który charakteryzuje się autonomią w działaniu twórczym co jest jedną z cech wyróżniających sztuki czyste.

W 4. edycji Międzynarodowego Przeglądu Plakatu Autorskiego Roller Poster biorą udział artyści z: Polski, Kanady, Chin, USA, Rosji, Serbii, Indonezji, Niemiec, Włoch, Meksyku, Wenezueli, Iranu, Turcji i Białorusi. Są wśród nich tak uznani artyści, jak m.in.: Mirosław Adamczyk czy Władysław Pluta. Do Przeglądu zgłosiło się 570 artystów z 49 krajów, którzy nadesłali aż 1847 plakatów. W sumie zobaczyć będzie można 72 plakaty wybrane przez międzynarodowe Jury w składzie: prof. Lex Drewinski (Niemcy, Polska), prof. Leszek Żebrowski (Polska), prof. nadzw. Ireneusz Kuriata (Polska), dr Max Skorwider (Polska), prof. nadzw. Nikodem Pręgowski (Polska), dr Justyna Machnicka (Polska), Olga Tereschenko (Ukraina). 


 Roller Poster istnieje od 2012 roku i  jest kontynuacją pracy doktorskiej Justyny Machnickiej obronionej przez nią na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Roller Poster jest to szczecińska marka . Wśród zakwalifikowanych twórców znaleźli się również plakaciści związani ze Szczecinem, między innymi: Aleksandra Zaborska, Piotr Depta-Kleśta i Tomasz Piotr Świtalski. 

Wystawa wystartuje 14 czerwca (godz.19). Tego dnia odbędą się kolejne dwie wystawy towarzyszące 4. edycji Roller Poster, które zostaną zaprezentowane w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie.  

Działanie dofinansowane z budżetu Miasta Szczecin w ramach „Mecenatu kulturalnego Miasta Szczecin”.


Nowy Numer

gajda