Drzewo Roku

06-06-2019

Legendarne drzewo z regionu znalazło się w finale prestiżowego konkursu. Lipa Anna, rosnąca w sercu Puszczy Goleniowskiej, walczy o tytuł „Drzewa Roku”.

Lipa z Nadleśnictwa Kliniska ma spore szanse na wygraną. Do konkursu zgłoszono 50 drzew, z których wybrano 16 finalistów, a pomnik przyrody z goleniowskiej puszczy jest jednym z najstarszych i ma bardzo ciekawą historię. Lipa liczy sobie prawdopodobnie 450 lat, choć niektórzy twierdzą, że 600. Swoją nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce, żonie władcy Pomorza Zachodniego, Bogusława X.

Według legendy pod tą lipą Anna wraz z mężem Bogusławem przyjmowała poselstwo polskie. Podobno, gdy posłowie przybyli na szczeciński zamek, książę gościł na polowaniu w puszczy. Anna wraz z nimi udała się więc na spotkanie z mężem i obozowała w pobliżu lipy. Istnieje też romantyczniejsza wersja legendy, mówiąca o tym, że pod tym drzewem książę Bogusław dał żonie dowód miłości. Dziś, w pobliżu lipy przebiega Szlak Anny Jagiellonki.

Konkurs organizowany przez Klub Gaja ma na celu nie tylko promocję zieleni, ale też popularyzację historii. Drzewa przypominają o ważnych osobach, wydarzeniach oraz ciekawych legendach. Zwycięzcę konkursu wybiorą internauci. Prócz lipy Anny, innym drzewem z regionu, które znalazło się w finale, jest grusza z Doliny Miłości. Głosować można przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl.

foto: pixabay


Nowy Numer