Szczecińska animacja wyróżniona

06-06-2019

Izabela Plucińska otrzymała Złotego Smoka za „Portret Suzanne”! Reżyserka zdobyła nagrodę główną w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Jury, któremu przewodził Xawery Żuławski, przyznało artystce wyróżnienie za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. Według specjalistów film to dzieło kompletne i zachwycające.

„Portret Suzanne” jest groteskową adaptacją opowiadania Rolanda Topora. Dzieło w  całości zostało ulepiona z plasteliny. Animacja jest polsko-niemiecko-francuską koprodukcją. O czym opowiada? Tak brzmi opis: „Pewnego dnia, w obcym mieście, otyły mężczyzna dręczony samotnością widzi, że jego lewa stopa zamienia się w kobietę: rozpoznaje Suzanne, utraconą miłość…”.

Warto zaznaczyć, że w produkcji ważny udział miał Szczecin. To u nas powstała scenografia, lalki oraz część animacji. Reżyserka do współpracy zaprosiła twórców z województwa i studentów Akademii Sztuki. Co więcej, jedną z producentek filmu jest Paulina Ratajczak z fundacji Las Sztuki, a współfinansowaniem dzieła zajął się m.in. fundusz POMERANIA FILM.

foto: materiały prasowe


Nowy Numer

gajda