Unikalna operacja

01-08-2019

Szczecińscy neurochirurdzy ze szpitala „Zdroje” przeprowadzili w lipcu nowatorską operację. Profesor Leszek Sagan i doktor Marek Lickendorf wykonali pierwszy w Polsce zabieg przesunięcia kości czaszki oraz oczodołów z wykorzystaniem dystraktów kostnych. Pomogli małej dziewczynce, chorującej na zespół Pfeiffera.

Nowatorski zabieg przeszła 5-letnia Tosia, która cierpi na rzadkie, genetyczne schorzenie, cechujące się defektami w budowie głowy. Operacja była korekcją wady rozwojowej czaszki. Specjaliści zdecydowali się na nową metodę, gdyż klasyczne w większości przypadków nie dają oczekiwanych rezultatów. Lekarze przeprowadzili więc operację wysunięcia kości czoła i oczodołów do przodu z użyciem rozsuwanych systemów montowanych do kości czaszki. Wstawione urządzenie ma pomóc Tosi w problemach związanych z nieprawidłowym położeniem oczu i zaburzeniami wzroku. Operacja u dziewczynki była pierwszym tego typu zabiegiem, obejmującym czołowo-oczodołową część czaszki. Dzięki niej, Tosia będzie mogła lepiej się rozwijać.

Szpital „Zdroje” jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce zajmujących się obecnie zabiegami z wykorzystaniem dystraktów kostnych w obrębie górnej części czaszki.

foto: pixabay

 


Nowy Numer

gajda