Spotkanie z polską nowelą

04-09-2019

Przed nami ósme Narodowe Czytanie. Finał akcji odbędzie się 7 września. Podczas tegorocznej edycji odczytane zostaną najpiękniejsze polskie nowele, m.in. „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej czy „Sachem” Henryka Sienkiewicza.  Z tej okazji w naszym mieście przygotowano szereg atrakcji, w tym – lekturę na statku.

Tradycyjnie w wielkiej lekturze wezmą udział ludzie kultury i sztuki. Podczas szczecińskiej edycji wydarzenia czytać będą aktorzy, muzycy oraz pisarze. Wśród nich pojawią się: Ewa Sobczak, Przemysław Walich, Adam „Łona” Zieliński, Tomasz Skaya i Marek Stelar. W Szczecinie na wspólne czytanie nowel polskich zapraszają Zamek Książąt Pomorskich, Piwnica Kany oraz Tawerna Capitan Cook.

 Na zamku wydarzenie poprowadzi Krystyna Maksymowicz, a gośćmi specjalnymi będą m.in. aktorzy Teatru Współczesnego i studenci Akademii Sztuki. Czytanie rozpocznie się o godz. 12, w Holu Wschodnim. Wydarzenie w Piwnicy Kany organizowane jest przez DK „13 Muz”, zacznie się też w południe. Czytanie na pokładzie statku Tawerna Capitan Cook rozpocznie się o godz. 15. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany „Sachem” Sienkiewicza, a dodatkowo „Latatnik”, by podkreślić portowy charakter szczecińskiej imprezy. Po czytaniu przewodniczka Joanna Wachnik zaprasza na morską gawędę.

Na wydarzenie warto zabrać ze sobą własny egzemplarz jednej z proponowanych w Narodowym Czytaniu nowel. Jak zwykle, będzie można zdobyć pamiątkową pieczątkę. Poniżej lista lektur wybrana na tegoroczną edycję akcji.

„Dobra pani” Eliza Orzeszkowa

„Dym” Maria Konopnicka

„Katarynka” Bolesław Prus

„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”)  Bruno Schulz

„Orka” Władysław Stanisław Reymont

„Rozdzióbią nas kruki, wrony…”  Stefan Żeromski

„Sachem” Henryk Sienkiewicz

„Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy)  Henryk Rzewuski

 

zdjęcie: mat. prasowe, K. Sitkowski


Nowy Numer

4 ( 137)
Lipiec'20
gajda