Powrót Stoewera

06-09-2019

Stoewery wracają do rodzinnego miasta. W Muzeum Techniki i Komunikacji pojawiło się już sześć wyjątkowych samochodów tej marki. To pierwszy transport eksponatów z prywatnej niemieckiej kolekcji, którą kupiło miasto.

Muzeum Stoewera, z którego pochodzą samochody, znajduje się w Hesji, niedaleko francuskiej granicy. Stworzył je Manfried Bauer. Urodził się w Szczecinie i od zawsze interesował się starymi samochodami, dzięki temu natrafił na tę niezwykłą markę. Przez wiele lat gromadził pamiątki związane z imperium Stoewerów. Uzbierał imponującą kolekcję, ale jego synowie nie chcą w przyszłości prowadzić muzeum, dlatego zgodził się sprzedać eksponaty Szczecinowi.

Zbiory Bauera, które kupiło miasto, liczą ponad tysiąc eksponatów. Wśród nich są samochody, maszyny do pisania, rowery, narzędzia i mnóstwo drobiazgów. Auta, które już trafiły do szczecińskiego muzeum, to m.in. wersje sportowe oraz limuzyny. Najstarsze z nich pochodzi z 1913 roku. Co ciekawe, wszystkie są sprawne.  Następne eksponaty będą trafiać do Szczecina w kolejnych tygodniach. Miasto za całą kolekcję zapłaciło ponad 3 mln złotych.

Pierwsze z nowych eksponatów będzie można zobaczyć już w ten weekend. MTIK pokaże trzy auta z kolekcji: S-8, V5 sport i sedinę. W związku z obchodami 140-lecia komunikacji miejskiej w Szczecinie bilety do muzeum są w weekend tańsze o połowę. Po sobocie i niedzieli stoewery nie będą dostępne dla publiczności. Cała kolekcja zostanie pokazana pod koniec października.

foto: Facebook MTIK


Nowy Numer