Caryca na małym ekranie

02-10-2019

W październiku na antenę HBO trafi miniserial „Katarzyna Wielka”. Urodzoną w Szczecinie carycę zagrała Helen Mirren.

Katarzyna II Wielka urodziła się 2 maja 1729 roku jako Zofia Fryderyka Augusta. Jej rodzinny dom znajdował się przy ul. Farnej, tam gdzie dziś znajduje się budynek PZU. Księżniczka anhalcka była żoną wielkiego księcia, a później cesarza rosyjskiego Piotra III. Szczecinianka po dokonaniu zamachu stanu i śmierci męża, sama zasiadła na tronie. Dziś znana jest nam głównie z najczarniejszych kart polskiej historii, ale była też miłośniczką wiedzy, sztuki i nauki. Co więcej, inteligentna, sprytna kobieta nad swoim imperium sprawowała władzę niemal pół wieku. W Rosji do dziś uznawana jest za jednego z najwybitniejszych władców.

Serial opowiada o latach jej panowania i namiętnym romansie z Potiomkinem. Na ekranie zobaczymy intrygi, konflikty oraz skandale burzliwej XVIII-wiecznej Rosji. Reżyserem produkcji jest Philip Martin. Miniserial od 3 października będzie można oglądać w serwisie HBO GO, a 4, o godz. 20.10, odbędzie się emisja pierwszego odcinka na antenie kanału HBO. Kolejne będą emitowane co tydzień, w piątek.

Więcej na temat carycy pisaliśmy w artykule "Wielka dziewczyna z Farnej": http://prestizszczecin.pl/magazyn/83/ludzie/wielka-dziewczyna-z-farnej.

foto: materiały prasowe


Nowy Numer

gajda