Jak dezynfekować smartfony i laptopy?

13-03-2020

Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia, a Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że podstawowym sposobem ochrony przed nim jest higiena. Należy jednak nie tylko stosować się do zaleceń, często myć ręce, ale też czyścić i dezynfekować dotykane przez nas powierzchnie oraz urządzenia. Podpowiadamy jak to zrobić!

Każdy wie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dezynfekowanie i mycie rąk to za mało, należy częściej czyścić rzeczy, których nieustannie dotykamy. Nie tylko klamki, klucze, przyciski, ale też sprzęt elektroniczny np. smartfony, tablety, laptopy i klawiatury! Przedmioty te towarzyszą nam na co dzień, warto więc zadbać również o nie. Poniżej kilka wskazówek.

Smartfon lub tablet

Czyszczenie najlepiej zacząć od ekranu, bo właśnie tutaj zazwyczaj znajduje się najwięcej zarazków. Najlepiej zrobić to chusteczkami nasączonymi alkoholem lub substancjami dezynfekującymi. Nie wolno używać płynów w stylu wybielaczy, środków ogólnej czystości, czy substancji w areozolu. Trzeba też bardzo uważać, by wilgoć nie dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie, oczywiście należy odłączyć też urządzenie od prądu i innych sprzętów. Do czyszczenia sprzętu można użyć ściereczek z mikrofibry. Wystarczy nasączyć je odpowiednim środkiem, w ostateczności: lekko zwilżyć wodą z mydłem. Przy dezynfekcji nie powinniśmy też zapomnieć o etui. Czyszczenie jest oczywiście zależne od materiału obudowy.

Laptopy i komputery

Od dawna mówi się o tym, że laptopy, komputery i klawiatury to siedlisko zarazków. Ekran można wyczyścić chusteczkami dezynfekującymi, ściereczką nasączoną specjalnym płynem dostępnym w sklepach z elektroniką lub roztworem wody i alkoholu. Nie należy przesadzać z ilością środka, materiał powinien być jedynie lekko zwilżony! Porty oraz klawiaturę można na przykład potraktować sprężonym powietrzem w sprayu (produkt dostępny w sklepach z elektroniką). Łatwo usuwa wszystko, co zalega. Klawiaturę oraz obudowę laptopa można również przetrzeć ściereczką nawilżoną alkoholem izopropylowym lub ewentualnie: wodą z mydłem. Czyszcząc sprzęt oczywiście trzeba uważać, by płyn nie dostał się do portów lub otworów. Przed zabiegiem należy wyłączyć komputer i odłączyć go z prądu.

Podsumowując, przydatne akcesoria do czyszczenia sprzętu elektronicznego to ściereczka z mikrofibry, specjalne chusteczki dezynfekujące lub płyn odkażający, alkohol i sprężone powietrze w spreyu. Ostatecznie: materiał lekko zwilżony wodą z mydłem.

źródła: Komputer Świat, Geex/ foto: pixabay


Nowy Numer

gajda