Praca zdalna i dziecko – to da się pogodzić

19-03-2020

–  Zostańcie w domach – radzą lekarze i służby. Żłobki, przedszkola oraz szkoły są zamknięte, a wielu z nas pracuje w systemie home office. Jak pogodzić pracę w domu z opieką nad dzieckiem? Jak dobrze zorganizować sobie ten czas? Podpowiadamy!

Plan działania

Na początek warto przygotować dobry plan, dzięki temu wszyscy domownicy będą spokojniejsi i lepiej zorganizowani. – Warto każdego dnia rano zrobić sobie listę tego, co jest do zrobienia w zakresie prac domowych, a co w zakresie prac zawodowych. Można narysować plakat z takimi zadaniami, tak by był czytelny dla wszystkich domowników. Każdemu zadaniu warto przypisać odpowiednią ilość czasu. Widząc, ile czasu rodzic potrzebuje na konkretnie zadanie zawodowe, dziecko będzie bardziej wyrozumiałe. W czasie, gdy rodzic pracuje przy komputerze, dzieci mogą równolegle mieć przydzieloną zabawę lub zadanie twórcze – podkreśla Katarzyna Gaj z Przedszkola Niepublicznego Nutka. – Plan i lista działają motywująco, gdy skończymy dane zadanie, odhaczamy je. Kiedy dziecko widzi jaka zabawa je czeka, gdy rodzic skończy pracę, jest bardziej cierpliwe i wyrozumiałe – dodaje pani Katarzyna.

Czas na naukę i zabawę

Kiedy przebywamy w domu, pociechy powinny mieć nie tylko czas na zabawę, odpoczynek, ale też naukę. Jak zaplanować aktywności? – Rozsądnie, zadania domowe i zabawy muszą być dopasowane do wieku oraz umiejętności dziecka. Nastolatek sam zrobi zadanie domowe. Nie oczekuje, że rodzic będzie z nim układał klocki, potrzebuje tylko wsparcia, motywacji, pochwały za samodzielność oraz zaradność. Młodsze dzieci potrzebują pomocy przy zadaniach edukacyjnych i towarzystwa do zabawy. Można te dwie rzeczy połączyć, wymyślając grę ruchowo-planszową, gdzie aktywnością do wykonania będzie zadanie szkolne, plastyczne, ruchowe lub domowe. Np. po rzucie kostką stajemy na polu dom, gdzie trzeba powiesić pranie, a na kolejnym polu: matematyka, więc trzeba policzyć działanie… itd. Taka gra planszowa może trwać cały dzień, a nawet tydzień jak Jumanji – podpowiada z uśmiechem Katarzyna Gaj.

Zabawy i aktywności dla dzieci warto również dostosować do zainteresowań najmłodszych oraz możliwości domowych. – Najmilsze są aktywności z rodzicem, ale gdy jest się zajętym pracą, dzieci mogą wykonywać różne ciekawe zadania plastyczno-techniczne, np. malowanie farbami, lepienie z plasteliny, wycinanki, tworzenie projektu placu zabaw. Gdy zaś rodzic potrzebuje przerwy w siedzeniu przed komputerem, warto razem się poruszać. Dobry pomysł to np. kalambury, tory przeszkód czy wspólny fitness – wymienia Katarzyna Gaj.

Odpoczynek dla wszystkich

Specjaliści podkreślą, by wspólny czas w domu wykorzystać także na odpoczynek. Wszystkim dobrze to zrobi. Dzieci będą mniej marudne, a wypoczęte organizmy są mniej podatne na wszelkie infekcje. –Każdy potrzebuje czasu na skupienie i odpoczynek. Formą pożytecznego odpoczynku może być wspólne zrobienie z dziećmi drugiego śniadania, np. kolorowych kanapek, wycinanek z naleśników, gofrów lub zdrowych babeczek czy koktajli – dodaje pani Katarzyna. Warto także angażować innych do pomocy w opiece nad dzieckiem. Rodzicie mogą zajmować się pociechami naprzemiennie. – Zajmowaniem się dziećmi powinniśmy się wymieniać. Gdy praca rodzica wymaga ciszy i spokoju, wtedy pociechami może zająć się druga osoba, a według ustalonego planu, po np. dwóch godzinach, należy zrobić zmianę. Im lepiej będą ustalone zasady w domu, jasne dla wszystkich domowników, tym lepsze będę efekty pracy i milszy czas dla dzieci – wyjaśnia Katarzyna Gaj.

Dobrze jest również zachęcać najmłodszych do samodzielnej zabawy oraz pomocy w domowych obwiązkach. Warto jednak ich nie przemęczać i dać im trochę czasu dla siebie. – W planie dnia powinien pojawić się czas na wspólny relaks, domową atrakcję, która będzie motywowała dzieci do tego, żeby zrobić swoje obowiązki, nie przeszkadzać rodzicom w pracy. Dzieci nudząc się też włączają proces myślenia i twórczego działania, więc nie należy im organizować każdej minuty dnia, dajmy im czas na nudę, a potem chwalmy za pomysły, samodzielność. Ponadto, wykorzystajmy ten okres na poznanie potrzeb, pomysłów naszych pociech – podkreśla pani Katarzyna.

Mnóstwo dobrych pomysłów

– Jeśli szukacie pomysłów na ciekawe, twórcze, kreatywne zabawy oraz aktywności, zapraszamy na naszego Facebooka: Przedszkole Niepubliczne Nutka – zaznacza Joanna Mazurak. Wśród ponad setki propozycji można znaleźć m.in. proste eksperymenty naukowe, wspólne pieczenie i dekorowanie ciastek, sprzątanie na czas, rodzinne talent show, wykonywanie własnoręcznych dekoracji domu czy sadzenie oraz obserwację roślin. Nutka zadbała o to, by nikomu nie zabrakło pomysłów na zajęcia dla dzieci.

„Mamo, tato, nudzi mi się!”: zastosujcie się do porad z artykułu, a zapewniamy, że raczej tego nie usłyszycie.

foto: pixabay


Nowy Numer