Ciąża a koronawirus – ginekolog uspokaja

30-03-2020

 

O czym powinny pamiętać ciężarne kobiety w okresie pandemii? Jak chronić się przed zachorowaniem? Co robić, a czego unikać? Odpowiadamy na te pytania wraz z doktor Dorotą Gródecką, specjalistką ginekologii i położnictwa, która rozwiewa wszelkie wątpliwości oraz uspokaja panie przy nadziei.

Zostań w domu

Pandemia to trudny czas dla wszystkich, jednak kobiety w ciąży należą do tej grupy, która jest zdecydowanie bardziej zaniepokojona. Jak uchronić się prze zachorowaniem? Stosując standardowe zasady profilaktyki. Pani doktor podkreśla, że ważne jest regularne mycie rąk, unikanie dotykania twarzy, w szczególności ust, oczu i nosa. Należy unikać także skupisk ludzi oraz kontaktu z osobami chorymi. – Rekomenduje się pozostawanie w domu. Można wyjść do ogrodu lub na taras. Ewentualnie do pracy czy na wizytę do lekarza – podkreśla dr Dorota Gródecka.

Badaj się

– Wiele pacjentek pozostało teraz bez opieki, niestety nie jest to ani bezpieczne, ani etyczne. My, wraz doktor Lewandowską, w gabinecie przy ul. Tuwima, przyjmujemy ciężarne i pacjentki ginekologiczne w potrzebie. Badania profilaktyczne u kobiet, które nie są w ciąży można przełożyć, ale osoby przy nadziei powinny być pod kontrolą lekarza – wyjaśnia pani doktor. – Przy fizjologicznej ciąży panie powinny przychodzić na wizyty co 4 tygodnie, przy patologicznej lub zagrożonej, w terminie, kiedy wyznaczy lekarz. Nie powinno się kobietom ciężarnym odmawiać opieki, nawet w tak trudnej sytuacji  – dodaje. Specjalistyczne badania u lekarki są zaś wykonywane zgodnie z obecnymi zaleceniami i zachowaniem zaostrzonego rygoru higienicznego. – Kobiety w ciąży nie powinny pomijać badań prenatalnych. Chodzi przecież o zdrowie ich dziecka. Badania w 12, 20 i 30 tygodniu powinny być wykonywane. Można je zrobić u nas w gabinecie. Wykonujemy je, przestrzegając obecnych  procedur i wytycznych. Ewentualnie, można ograniczyć badania laboratoryjne, jeśli poprzednie były dobre i nie budziły żadnych zastrzeżeń – wyjaśnia pani doktor.

Bądź odpowiedzialna

Ciężarne na pobyt w szpitalu, powinny przygotować się według standardowych zaleceń. Muszą jednak wiedzieć, że dostęp do kontaktów z bliskimi będzie znacząco ograniczony, a możliwość porodów rodzinnych w dobie koronawirusa jest zawieszona. – Nie można rodzić z partnerem, mężem, przyjaciółką czy mamą. Na oddziałach jest pełny zakaz odwiedzin – mówi specjalistka. Prosi też ciężarne, aby były odpowiedzialne. – Ostatnio często spotykamy się z tym, że pacjenci nas okłamują. Nie mówią na przykład, że ktoś z ich najbliższych wrócił z zagranicy, jest kierowcą, czy miał kontakt z osobą chorą – przyznaje doktor Gródecka. – W naszym gabinecie prowadzimy podwójną ankietę. Prosimy, by informować o takich sprawach przy rejestracji i w dniu przyjścia. Musimy o tym wiedzieć, by się odpowiednio przygotować – podkreśla pani doktor.

Zachowaj spokój

Sytuacja epidemii wymusza niezwykłe środki, ale u kobiet ciężarnych nie stwierdzono dotąd, aby były bardziej podatne na zakażenie się wirusem SARS-COV-2. – Światowe organizacje zaznaczają, że zachorowalność ciężarnych na wirusa jest bardzo mała, a dzieci zarażonych rodzą się zdrowe. Oczywiście po porodzie jest wprowadzana specjalna procedura izolacji noworodka – mówi doktor Dorota Gródecka. – To są bardzo pocieszające informacje, ciężarne powinny być spokojne – dodaje.

Masz pytania, obawy wątpliwości? Dzwoń na nr. tel. 570 70 71 72.

foto:  Aleksandra Medvey- Gruszka


Nowy Numer