5 powodów, dla których warto mieszkać w Stargardzie

31-03-2020

Stargard to miasto liczące blisko 70 tys. mieszkańców, które w ostatnich latach przeszło wiele zmian. W oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina miejscowości pojawiły się nowe osiedla, a na inwestycję w tej części województwa zdecydowało się sporo firm. Jednak nie tylko to powoduje, że rośnie zainteresowanie przeprowadzką właśnie tam. Dlaczego warto zamieszkać w Stargardzie?

Bliskość Szczecina

Jedną z największych zalet Stargardu jest lokalizacja. Miasto to znajduje się bardzo blisko Szczecina – naszej stolicy województwa. Obie miejscowości dzieli niecałe 40 km. Dzięki temu osoby zamieszkujące miasto nad Iną mają łatwy dostęp do tego, co oferuje miasto wojewódzkie. To duże ułatwienie przede wszystkim dla studentów i pracujących. Ci pierwsi mają szansę na zdobycie wykształcenia na wielu prestiżowych uczelniach m.in. na Uniwersytecie Szczecińskim, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz w kilku prywatnych szkołach wyższych. Z kolei poszukujących pracy z pewnością ucieszy stosunkowo nieduża odległość od polskich i zagranicznych firm – dzięki temu mają oni więcej możliwości przy znalezieniu zatrudnienia. Szczecin to też wiele wydarzeń kulturalnych np. Międzynarodowe pokazy pirotechniczne PYROMAGIC czy Dni Morza oraz miejsce, z którego można bezpośrednio dostać się do Niemiec (dzięki połączeniu kolejowemu i autobusowemu).

Rozwój rynku nieruchomości

O walorach Stargardu nie decyduje tylko jego położenie geograficzne, ale również dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości. Tylko w ostatnich latach na terenie miasta pojawiły się nowe osiedla m.in. znajdujące się w pobliżu Osiedla Pyrzyckiego, Osiedla Słoneczne oraz Orzechowe. Oferowane w nich mieszkania z rynku pierwotnego dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, a wiele z nich powstaje w zabudowie jednorodzinnej (ich oferta obejmuje miejsca parkingowe, place zabaw czy ogródki). Dużą zaletą są również same ceny mieszkań, które są sporo niższe niż w Szczecinie – zaczynają się już od 3800 zł za m2.

Rozwój gospodarczy

W ostatnich latach w Stargardzie pojawiło się również kilka nowych firm i przedsiębiorstw. W mieście działa Stargardzki Park Przemysłowy o powierzchni 150 ha. Coraz większe znaczenie zyskuje również Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii na terenie dawnego lotniska w Kluczewie – tylko w ostatnim czasie inwestycję w tym miejscu zapowiedziała międzynarodowa firma zajmująca się konstrukcjami stalowymi. Dodatkowo od lat w mieście funkcjonuje m.in. globalny producent opon, Bridgestone Stargard czy przedsiębiorstwo, które odpowiada za budowę żurawi przeładunkowych.

Dobra komunikacja

Stargard może pochwalić się również sprawnie działającą komunikacją. Po obszarach miastach stargardzianie mogą przemieszczać się, wykorzystując autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji, które docierają również na tereny podmiejskie i do mniejszych okolicznych miejscowości np. do Lipnika, Grzędzic czy Klępina. W ostatnim czasie komunikacja została usprawniona też dzięki nowoczesnemu Centrum Przesiadkowemu. Ze względu na położenie mieszkańcy miasta mają do dyspozycji też wiele połączeń busowych (m.in. do Szczecina) oraz kolejowych – ze Stargardu można bezpośrednio dotrzeć do dużych miast Polski np. Poznania, Wrocławia, Gdańska czy Warszawy. Miasto znajduje się blisko lotnisk w Goleniowie (ok. 30 km) i Berlinie (130 km).

Więcej rozrywek

Miasto ma szansę spodobać się też ze względu na rozrywki. W Stargardzie działa jedno kino studyjne, ale zaledwie 25 km dzieli stargardzian od multipleksu na szczecińskim Prawobrzeżu. Co więcej, w ostatnich latach w mieście powstało kilka ciekawych punktów gastronomicznych m.in. popularny Browar Miejski Stargard, w odrestaurowanej dawnej filii miejskiej biblioteki. Nie można zapomnieć również o kulinarnych perełkach miasta np. słynnej pizzy-zupie, która serwowana jest w najstarszej pizzerii na ulicy Warownej. W pobliżu Stargardu znajduje się też jedno z największych jezior w Polsce – Jezioro Miedwie – które spodoba się nie tylko najmłodszym i ich rodzinom, ale również wielbicielom sportów wodnych. Miasto może pochwalić się także licznymi ścieżkami rowerowymi, terenami zielonymi (m.in. wspaniałym Parkiem Chrobrego) oraz Miejskim Domem Kultury, Stargardzkim Centrum Kultury i nowoczesnym muzeum.


Nowy Numer

gajda