Programy księgowe w nowych technologiach

19-06-2020
Prestiż

Pandemia COVID-19 wymusiła wiele zmian w naszej codzienności. Chodzi m.in. o większe wykorzystanie nowych technologii. Praca zdalna, urzędy pracujące tylko online, czy brak bezpośredniego kontaktu z klientem i kontrahentem to tylko niektóre z zachowań, jakie musieliśmy zaakceptować z dnia na dzień. Jak podkreślają eksperci, wiele z nich pozostanie z nami już na zawsze, a dodatkowym efektem pandemii będzie na pewno przyspieszenie przenoszenia kolejnych obszarów naszej codzienności do Internetu. Chodzi tu także o obsługę księgową i kontakt online z urzędem skarbowym i ZUS.

Programy księgowe wysłały księgowe do biur

Program księgowy zgodny z ustawą o rachunkowości nie musi gwarantować dostępu do usług online. Pliki JPK, które są obowiązkowe, można wysyłać korzystając z platform zewnętrznych. Jednak pandemia COVID-19 dokładnie uwypukliła wady, jakie posiadają tradycyjne programy księgowe.

Zacznijmy od najsłynniejszego hasła, jakie obiegło cały świat – zostań w domu. Zachęcali do tego najwięksi pracodawcy, centralne urzędy, wielkie korporacje. Dla wielu z nich tzw. home office całej załogi był powodem do dumy, elementem budowania wiarygodności i poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich kontrahentów. Z drugiej strony podziwialiśmy lekarzy, kierowców autobusów, sprzedawców itd. którzy przychodząc do pracy gwarantowali ciągłość funkcjonowania społeczeństwa. Niestety nikt nie wspominał o księgowych…

Tradycyjne programy księgowe zmusiły księgowych do przychodzenia do pracy i do spotykania się ze swoimi klientami. Musieli oni w tradycyjny sposób dostarczać dokumenty, a księgowe musiały na stacjonarnych komputerach w biurach wprowadzać je do systemów…

Na szczęście na rynku pojawiły się programy księgowe stworzone w oparciu o nowe technologie.

Kompletne programy księgowe

Do tej pory bezpieczeństwo księgowych wykorzystujących programy księgowe było definiowane jednoznacznie. Program księgowy zgodny z ustawą o rachunkowości musi gwarantować poprawność rozliczeń, zgodność z obowiązującymi przepisami, czyli jednym słowem dawać księgowemu właśnie poczucie bezpieczeństwa. Chodziło jednak zawsze o odpowiedzialność za obsługę księgową, a nie bezpieczeństwo zdrowia a nawet życia. Pandemia COVID-19 zmieniła wszystko. Księgowi musieli jeździć do biura, odbierać dokumenty od kontrahentów, umawiać się na spotkania… Kiedy większość została w domu księgowi dalej normalnie pracowali.

Jednak jak się okazało część z nich mogła z dnia na dzień wdrożyć system home office dzięki nowym technologiom. Chodzi o programy wykorzystujące technologię online. Pozwoliły one stworzyć nową definicję kompletnego programu.

Dzisiaj to program księgowy – Książka Przychodów i Rozchodów plus Pełna Księgowość – który nie tylko spełnia wymagania ustawy o rachunkowości, ale też daje komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa księgowym.

Programy księgowe po pandemii

Zmiany na rynku księgowym na pewno zostały przyspieszone. Wymusiło to nie tylko wspomniane poczucie bezpieczeństwa, ale też przyspieszenie cyfryzacji. Ministerstwo Finansów już od dawna zapewnia, że jest to kierunek, który będzie wspierany i systematycznie realizowany. Pliki JPK, rejestry faktur online, korespondencja prowadzona tylko przez Internet, kasy fiskalne online… To tylko niektóre przykłady kolejnych obszarów przenoszonych do sieci. Programy księgowe z kolei nie są na to gotowe.

Wyjątkiem jest program do księgowości i do obsługi firmy Taxomatic. Działa on w oparciu o technologię online, dzięki czemu może być obsługiwany na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. To z kolei pozwala pracować w biurze, w domu, a nawet na wakacjach. Dodatkowo dokumenty przesyłane są cyfrowo – bez kontaktu z klientem. A poza tym jest to oczywiście program zgodny z ustawą o rachunkowości – wszystkie aktualizacje wprowadzane są automatycznie.

To jedyne narzędzie, które spełnia kryteria nowej definicji kompletnego programu księgowego.

 

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w Polsce, Taxomatic przygotował swoją tarczę antykryzysową dla obecnych i nowych klientów. Program będzie dostępny za 0 zł przez 6 miesięcy.

Jak skorzystać z promocji?

1. Wyślij maila na tarcza@taxomatic.pl.

2. Otrzymasz kod rabatowy.

3. Podczas płatności za pakiet wpisz kod - przedłuży ważność Twojego konta o 6 miesięcy.

4. To wszystko. :) 

foto: materiały prasowe

Prestiż  
Lipiec 2021