Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić?

31-08-2020

Alergia na roztocza to uciążliwe schorzenie, ponieważ kurz, w którym bytują te pajęczaki, obecny jest niemal wszędzie. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie może znacząco poprawić komfort życia alergika. Przygotowany przez nas zestaw porad przyda się przede wszystkim tym osobom, które niedawno uzyskały diagnozę albo dopiero podejrzewają u siebie alergię na roztocza.

1. Oczyszczacze powietrza

Często mówi się o alergii na roztocze albo nawet alergii na kurz, jednak rzeczywiste źródło problemu stanowią odchody tychże pajęczaków. Zawarte są w nich uczulające białka Der p 1 i Der f 1. Będący nośnikiem tego alergenu kurz można wyeliminować, zanim osiądzie na powierzchni podłóg czy mebli. Pomoże w tym odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. W artykule https://klarta.pl/blog/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-klarta/ możemy przeczytać, iż „technologią wykazującą najwyższą skuteczność w usuwaniu alergenów wziewnych jest filtr HEPA”. 

Oczywiście, podczas wyboru oczyszczacza należy uwzględnić także inne parametry, a przede wszystkim maksymalną powierzchnię pracy. Trzeba też pamiętać o tym, iż jedno urządzenie przeznaczone jest do jednego pomieszczenia. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wyposażenie w oddzielny oczyszczacz każdego pokoju, to należy umieścić sprzęt w sypialni alergika i pokoju dziennym. Skuteczne i tanie urządzenia można kupić na https://klarta.pl/oczyszczacze-powietrza/.

2. Regularne porządki

Żaden oczyszczacz nie wyeliminuje potrzeby odkurzania, ponieważ zatrzymuje wyłącznie te zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu. Regularne i prawidłowo przeprowadzane porządki odgrywają bardzo ważną rolę w profilaktyce alergii oddechowej, zwłaszcza gdy alergenem są odchody roztoczy. 

Aby nie doprowadzić do nasilenia objawów chorobowych, należy korzystać z odpowiedniego odkurzacza. Nie powinno zabraknąć filtra HEPA, czyli tego, który stanowi najważniejszy element dobrego oczyszczacza powietrza dla alergików. Ponadto specjaliści sugerują wybór urządzenia workowego, gdyż opróżnianie i czyszczenie pojemnika w odkurzaczu bezworkowym naraża na kontakt z kurzem bardziej niż wymiana worków. 

Powierzchnie mebli najlepiej przecierać przy pomocy ściereczek wykonanych z mikrofibry. Materiał ten pozwala skutecznie zebrać kurz i to bez użycia środków czyszczących. 

3. Eliminacja zbędnych magazynów kurzu

Niektóre przedmioty stanowią idealne siedliska dla roztoczy. Pajęczaki te żywią się złuszczonym naskórkiem, lubią wilgoć i ciepło. To właśnie dlatego chętnie bytują w kocach, poduszkach, dywanach i meblach tapicerowanych, nawet jeśli na pierwszy rzut oka na przedmiotach tych nie widać kurzu. Jeśli jeden z domowników ma problem z alergią na roztocza, to warto zastanowić się, które przedmioty sprzyjające ich namnażaniu są nam naprawdę potrzebne, a z których można zrezygnować.

4. Pościel antyalergiczna

Na liście przedmiotów niemożliwych do wyeliminowania z otoczenia alergika znajduje się łóżko wraz z jego wyposażeniem, czyli materacem i pościelą. Biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej informacje o roztoczach, to właśnie tutaj pajęczaki czują się najlepiej. Dobra informacja jest taka, że w sprzedaży dostępne są akcesoria sypialniane idealnie dostosowane do potrzeb alergików.

Materac, kołdry i poduszki antyalergiczne produkowane są z materiałów, które ograniczają ryzyko gromadzenia się wewnątrz roztoczy. Często wykorzystywanym wypełnieniem jest dobrej jakości pianka. Pokrowce i pościel dla alergików szyte są zazwyczaj z materiałów naturalnych, np. lnu, bawełny czy bambusa.

Oczywiście, nawet taka pościel musi być regularnie zmieniana i prana. W przypadku alergii wymiana raz na dwa tygodnie to absolutne minimum.

5. Przestrzeganie zaleceń alergologa

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że każda osoba zmagająca się z alergią wziewną powinna być pod opieką alergologa. U każdego pacjenta choroba przebiega nieco inaczej, dlatego rodzaj i dawka leków u dwóch osób zmagających się z alergią na roztocza mogą być inne. 

Jeśli mimo przestrzegania przedstawionych tutaj porad choroba znacznie zakłóca komfort życia, to warto porozmawiać ze swoim lekarzem o odczulaniu. Co prawda jest to proces długotrwały, ale przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ eliminuje lub łagodzi objawy uczuleniowe, a dodatkowo ogranicza ryzyko nabycia uczulenia na kolejne alergeny.

foto: oczyszczacze powietrza marki Klarta, źródło: www.klarta.pl


Nowy Numer