Czytajmy „Balladynę”

02-09-2020

Przed nami dziewiąta edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Książnica Pomorska zaprasza do wzięcia udziału w szczecińskiej osłonie wydarzenia.

Finał akcji odbędzie się w sobotę, 5 września. W tym roku szczecińska impreza będzie miała miejsce w przestrzeni internetowej. Książnica Pomorska do wzięcia udziału w akcji zaprosiła znaną aktorkę Dominikę Ostałowską oraz lokalnych czytelników. Nagrania z fragmentami dramatu w ich interpretacji będzie można zobaczyć w sobotę na profilach biblioteki w mediach społecznościowch (Youtube i Facebook).

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie oraz Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

foto: pixabay

 


Nowy Numer