Sydonia. Pro Memoria

02-09-2020

Właśnie mija 400 lat od procesu i śmierci oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck. W najbliższy weekend (4-6 września) Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na specjalny program wydarzeń „Sydonia. Pro Memoria”, którego zwieńczeniem będzie koncert muzyki barokowej z prawykonaniem poematu wokalnego „Tryptyk Sydonii”.

W programie m.in. wykład „Biografia pomorskiej czarownicy”, wieczór przy muzyce „Nuty i czary, czyli muzyka pomorska w czasach Sydonii”oraz koncert muzyki barokowej „Muzyka Sydonii”. Do 20 września w zamku oglądać można wystawę grafik Andrzeja Maciejewskiego „Sydonia von Borck – między prawdą a legendą”.  Artysta interpretuje losy zachodniopomorskiej wiedźmy znane z dokumentów, przekazów oraz legend i zderza je z problemami kobiet współczesnego świata.

Sydonia jest najsłynniejszą lokalną czarownicą. Od lat inspiruje pisarzy, malarzy, historyków, a nawet filmowców. Pisaliśmy o niej m.in. w tekstach „Sydonia: na tropie czarownicy” oraz „Czarownice nie płoną".

Więcej informacji nt. cyklu wydarzeń „Sydonia. Pro Memoria” znajdziecie na stronie: www.zamek.szczecin.pl.

foto: grafika Andrzeja Maciejewskiego, Przepowiednia / fot. materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie


Nowy Numer