Jak urządzić łazienkę z pralnią

11-09-2020
Prestiż

Wiele osób zastanawia się, jak duża musi być łazienka aby można było w niej zmieścić także pralnię. W większości łazienki nie są zbyt obszerne, przez co sporo osób nie jest w stanie wygodnie zmieścić w nich pralki, a co dopiero kosza na brudne ubrania, czy dodatkowej szafki na różnego rodzaju detergenty. Ale czy prawdą jest, że łazienka musi być spora, aby znalazło się w niej miejsce na pralnię, czy może jest to nieco wygórowane stwierdzenie? Prawda jak zwykle leży pośrodku, ponieważ wbrew pozorom łazienka wcale nie musi być ogromna, aby znalazł się w niej kącik, w którym można postawić pralkę i resztę niezbędnych do prania przedmiotów.

W jakich łazienkach zmieści się pralka?

Rozmieszczenie wnętrz w każdym z domów jest nieco inne. Dlatego też znalezienie miejsca na pralkę i na inne niezbędne do prania rzeczy będzie wyglądało w każdym przypadku nieco inaczej. Oczywiście najprostsze zadanie stoi przed osobami, które posiadają w swoim domu obszerne łazienki, w których mnóstwo jest miejsca na dodatkowe przedmioty. Warto jednak wiedzieć, że kabina prysznicowa, pralka, kosz na pranie  mogą zmieścić się także w łazience o średnich wymiarach. Jedynym rodzajem łazienki, w której wszystkie te rzeczy mogą się nie zmieścić jest mikro łazienka o wymiarach 2m2 bądź nieco większych. Właściciele większych łazienek będą w stanie zmieścić w nich nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale także pralkę czy resztę przedmiotów do prania.

Projekt pralni w łazience

Jeżeli jednak w łazience zmieszczą się pralka oraz wszelkie inne potrzebne do prania rzeczy, to w jaki sposób zaprojektować ten kącik, w którym będzie odbywało się pranie? Jak sprawić, aby pralnia dobrze wpasowała się w stylistykę całej łazienki? Przede wszystkim warto jest postawić na zbliżoną kolorystykę. Świetnie do tego nada się styl klasyczny bądź nowoczesny w jednokolorowym wydaniu. Najlepsze będą ściany oraz płytki łazienkowe w kolorach, takich jak biały, beżowy, szary czy w kolorach pastelowych. Innym dobrym pomysłem jest użycie płytek ceramicznych o delikatnych wzorach. Wzór może przedstawiać najróżniejsze rzeczy, od kwiatków, poprzez esy floresy, aż po wzory charakterystyczne dla stylów orientalnych, śródziemnomorskich czy też egzotycznych. 

Doskonałym pomysłem jest także dobranie wszystkich przedmiotów w kolorze zbliżonym do ścian lub w kolorze kontrastującym do ścian. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie eleganckiego, dobrze przemyślanego wnętrza, które świetnie będzie się prezentowało.

O czym należy pamiętać w łazience?

Łazienka, nawet ta, w której nie stoi pralka, jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na negatywne działanie wody oraz wilgoci. Problem ten może narastać wraz z pojawieniem się pralki, która jako urządzenie nie zawsze jest wolna od wad. Awarie pralek co prawda nie zdarzają się na co dzień, jednak nie należy ich ignorować. Wylanie się wody z pralki może skutkować nie tylko zalaniem łazienki, ale także zalaniem mieszkania sąsiadów, zwłaszcza wtedy gdy mieszka się w wielopiętrowym budynku. Ważne jest więc, aby łazienka była dobrze zaizolowana od wilgoci. Taką hydroizolację najlepiej jest wykonać, robiąc remont łazienki bądź w trakcie wykańczania łazienki.

foto: mat. prasowe

Prestiż  
Lipiec 2021