Jak wyczyścić kabinę prysznicową ze szkła z kamienia?

29-10-2020

W łazience mamy do czynienia z wieloma trudnymi zabrudzeniami, które przez dłuższy czas zalegające nierzadko wnikają głęboko w powierzchnię i są trudne lub niemożliwe do usunięcia. Jednym z takich problemów jest kamień, pojawiający się zarówno na szklanej kabinie prysznicowej, jak też na płytkach ceramicznych. Jego usuwanie powinno odbywać się na bieżąco, a więc regularnie przy każdym cotygodniowym sprzątaniu, a nawet częściej. Pomimo systematyczności zdarzają się kłopoty. Czego użyć do czyszczenia kabiny prysznicowej z kamienia?

Octem lub sodą oczyszczoną

Zwolennicy domowych sposobów zdecydowanie polecają te dwa produkty, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Wykazują się właściwościami czyszczącymi, a nawet antybakteryjnymi, dlatego są bardzo dobrymi środkami czystości, których używamy podczas sprzątania. Jeżeli wybierasz ocet, połącz go z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowany środek nałóż na zabrudzoną powierzchnię kabiny i pozostaw na 15-30 minut w zależności od ilości kamienia. Następnie należy ocet spłukać i umyć kabinę jak zawsze. Powierzchnię wyczyścisz również przy pomocy sody oczyszczonej. Tym razem łączymy sodę z wodą utlenioną i nanosimy tak powstały środek czyszczący na kabinę. Również należy poczekać kwadrans, aż zacznie on działać, po czym spłukać letnią wodą.

Pomocne profesjonalne środki czystości

Nie wszyscy ufają domowym środkom, jak również nie we wszystkich przypadkach okazują się one skuteczne. Czasem problem jest na tyle duży, a kamień zdążył już wniknąć w powierzchnię kabiny, jak również płytek łazienkowych, że trzeba użyć profesjonalnych środków czyszczących przeznaczonych do usuwania uciążliwego kamienia. Trzeba jednak wiedzieć, że są to produkty o bardzo silnym działaniu, co oznacza, że skutecznym, ale również mającym nie najlepszy wpływ na nasze zdrowie. Podczas ich użytku mogą powstawać opary, które przedostają się do naszego układu oddechowego, gdzie wywołują podrażnienia. Mają też charakter uczulający. Bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą może spowodować zaczerwienienia, wysypkę, świąd i pieczenie. Stosujemy je więc tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Chronimy przed dziećmi oraz unikamy w przypadku kobiet w ciąży.

Kamień nie tylko na kabinie. Czyścimy też płytki ceramiczne

Kamień osadza się nie tylko na szklanej kabinie prysznicowej. Atakuje też płytki łazienkowe, które występują na ścianie pod prysznicem, a w przypadku prysznica walk-in również na podłodze. W ich przypadku możemy zastosować podobne metody jak przy kabinie. Zatem przyda się nam ocet lub soda oczyszczona z wodą utlenioną. Możemy również wodę utlenioną zamienić na zwykłą, przygotowując pastę z 3 łyżek sody i 1 łyżki wody. To produkty, który bardzo dobrze radzi sobie również z fugami. Płytki ceramiczne z kamienia wyczyścimy też szarym mydłem oraz płynem do mycia naczyń. Aby zachować ich połysk, za każdym razem wycieramy je do sucha miękką ściereczką.

Aby uniknąć kamienia na kabinie prysznicowej, najlepiej jest po każdej kąpieli usuwać resztki płynów i mydła oraz wycierać zarówno szklaną powierzchnię, jak też płytki łazienkowe na ścianie i podłodze suchą, miękką ściereczką.

zdjęcie: mat. prasowe


Nowy Numer