Turner w Szczecinie

01-02-2021

W Szczecinie, pasaż znajdujący się w sąsiedztwie Trafostacji Sztuki, łączący ulicę Podgórną i Świętego Ducha, został nazwany imienieniem i nazwiskiem słynnego angielskiego impresjonisty Williama Turnera.

Pomysłodawcą nazwy jest Kamil Kuskowski a miejsce to zostało wyeksponowane w ramach działań związanych  z wystawą "Co sobie kto na swój temat wymyśli", którą wkrótce będzie można oglądać w TRAFO. 
 
William Turner w 1835 r. odwiedził Szczecin, podróżując po Europie.Podczas pobytu uwiecznił ówczesne miasto na 21 szkicach. Rysunki znajdują się obecnie w kolekcji Tate Gallery w Londynie (Szkicownik Kopenhaga-Drezno). W tym samym roku, w Domu Bractwa Strzeleckiego przy ul. św. Ducha odbyła się pierwsza publiczna wystawa sztuki w Szczecinie. Z ciekawostek należy dodać, że dzisiejsza ulica Jagiellońska przed 1945 r. nazywała się Turnerstrasse, na pamiątkę wizyty wybitnego artysty.
 
Joseph Mallord William Turner (1775-1851, Londyn) to  angielski malarz, znany przede wszystkim z nostalgicznych pejzaży. Uważany za prekursora impresjonizmu. Potrafił świetnie uchwycić grę światła. Tworzył coraz bardziej odrealnione wizje rzeczywistości, dochodzące do abstrakcji. Najbardziej znane jego dzieła to "Zachód słońca", "Deszcz, para, szybkość|, "Upadek Kartaginy" oraz "Burza śnieżna na morzu".
 
na zdjeciach:
"Burial at Sea", William Turner
Pasaż Williama Turnera, foto: Anna Sienkiewicz
 

Nowy Numer