Będą świętować niepodległość… słowem.

Już niedługo Szczecin stanie się polską stolicą słowa mówionego! Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” po raz 26 przyciągnie najlepszych recytatorów, którzy sztuką żywego słowa świętować będą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

02-11-2021
Prestiż

 

Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” to jedyne takie święto słowa mówionego w Polsce. Recytatorzy z całego kraju ściągają z tej okazji do Szczecina, by wspólnie świętować niepodległość.

To nie tylko konkurs recytatorski i towarzyszące mu wydarzenia, ale przede wszystkim niestandardowa forma celebracji niepodległości i wolności, którą najpiękniej zamykają w słowach pisarze oraz poeci – tłumaczy Sylwia Witkowska, Komisarz Turnieju.

Romantyczne zmagania recytatorskie

Tegoroczny Jesienny Turniej Recytatorski rozpocznie się 11 listopada o godzinie 18 uroczystym Koncertem Konkursowym „Romantycznie”, który transmitowany będzie na Facebooku Klubu Delta – filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie.

 Nic jednak nie równa się z magią sceny i spotkania “na żywo”. Dlatego serdecznie zapraszamy publiczność do udziału w koncercie “na żywo”, w Klubie Delta – zachęca Witkowska.

Turniej, to przede wszystkich zmagania recytatorskie. Przez trzy dni uczestnicy będą nie tylko prezentować się na scenie, ale wezmą też udział w warsztatach „Niepodległość! Twórczo i Romantycznie”. Poprowadzą je sceniczni wyjadacze: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Jan Zdziarski, Jerzy Łazewski i Wojciech Solarz. Oni także zasiądą w turniejowym  jury. Co więcej, ze względu na wyjątkową okoliczność jaką jest ustanowienie roku 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida, uczestnicy imprezy będą mogli otrzymać nagrodę specjalną za interpretację utworu tego poety. Werdykt poznamy podczas Gali Finałowej w sobotę, 13 listopada. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 w Klubie Delta i będzie transmitowane online. 

Wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy zapraszają na spotkanie autorskie z Kacprem Sulowskim – wokół jego literackiego debiutu „Z miłości. Portrety polskich domów”. To zbiór 14 historii, które wydarzyły się w polskich domach. Wszystkie mówią o miłości: siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości, której się wstydzimy i zachowujemy dla siebie, i tej, o której chcemy pisać eseje. Tej, która daje siłę i tej, która zabija. Spotkanie z książką i jej autorem już w czwartek, 11 listopada, o godz. 21 w Klubie Delta. Z kolei w piątek, 12 listopada, o godz. 20.00 rozpocznie się mistrzowski wieczór z monodramem w wykonaniu Mateusza Nowaka pt. „Od przodu i od tyłu” na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”. To mocny i niezwykle aktualny Polaków portret własny, choć Zbyszewski pisał swą rozprawę w poprzednim stuleciu. Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

26. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie” odbędzie się w dniach 11-13 listopada 2021 w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 w Szczecinie-Dąbiu. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. Szczegółowe informacje: klubdelta.pl.

 

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie

Gospodarz wydarzenia:
Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie

Patronat i dofinansowanie
Gmina Miasto Szczecin
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorze Zachodnie
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Patronat Honorowy:
Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
Teatr Współczesny

Partnerzy:
Fundacja Artyz
Camping Marina
Drukarnia Print Shop
Szczecińska Agencja Artystyczna
Unity Line, KEUNE

Patronat medialny:
wszczecinie.pl
Magazyn Prestiż
Kwartalnik Scena

Prestiż  
Listopad 2021